Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (December 2003) > Müzik
Müzik
Music For Films
Eleni Karaindrou
ECM Müzik
Yönetmen: String Ensemble
Kapak Tasarım: Wolfram Schütte
 
‘Yalnız hüznü vardır kalbi olanın’
Anaparastassi, 36 Günleri, Kumpanya, Avcılar, Büyük İskender, Arıcı, Puslu Manzaralar… Bizdeki “Tesis yok abi!” mazeretine inat, aynı şartları paylaşmamıza karşın yaptığı filmlerle sinema sanatının yönünü değiştirmiş, hak edilmiş dünya çapında şöhret sahibi Yunan yönetmen Theo Angelopoulos’un filmleri. Tümünün ortak paydası, Akdeniz’e özgü hüznün, santimantalliğe düşmemiş farklı kesim, kesit ve dönemlerdeki seyri. Angelopoulos’un birçok filminin müziğine imza atan da yine Yunan bir kadın piyanist ve besteci: Eleni Karaindrou. Bu ikilinin ilk birliktelikleri epey eskiye dayanır. Music For Films adlı albüm, ruh dünyaları çakışan bu iki Yunanlı sanatçının bir araya gelişlerinin 6 ürününden seçme parçalardan oluşmakta. Uluslararası piyasa için düzenlenmiş albüm, yalnızca 20’nci yüzyılın en önemli müzik adamlarına ve müzikal ürünlere kapısını aralayan ECM etiketini taşımakta. Aslında bambaşka bir olanak da sunuyor Karaindrou’nun müziği: Çağdaş müziğe kapı aralamak. Klasik enstrümanların, klasik olmayan bir dile, caz formu üzerinden aracılık etmesi diyebileceğimiz bu geçidin keşfi, insanı aynı zamanda yüksek yaylaların bozulmamış havasıyla da tanıştırmakta. 
Bir İran hançerinin kesiği gibi yakıcı, aynı zamanda bir İran halısı denli göz nuru akıttıran 17 kısa, kesin ve keskin parçaların tümünün ortak paydası aynı: Hüzün.
Bıçaksırtı bir kertede iş gördürtür hüzün. Ona lâyık olacağım diye, sıklıkla yüz kızartıcı suçlar bile işletebilir sanatçıya. Hüznün kucağına hapsolmadan, ona râmolmadan hakkını vermek, her yiğidin harcı değil. İşte hüzne, asfalta çakılmadan hakkını veren bir besteci Karaindrou. Piyano, arp, çello, santur ve saksafonun, belden aşağısını değil ulvileri hedef alan birlikteliği… Yine başka bir ünlü Yunan sinemacının, Chiristoforo Christofis’in Rosa’sı için bestelediği Rosa’s Song’da şarkıcılığına da şahit oluyoruz bestecinin. Tam besteleri gibi sesi de. Sanki İlhami Çiçek’in şu dizesini seslendirmekte: “Yalnız hüznü vardır kalbi olanın”.
Soylu bir acıyı paylaşmaya kim kayıtsız kalabilir ki! / Hasanali Yıldırım

Tavsiye Et