Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (December 2003) > Film
Film
Gizemli Nehir / Mystic River
Yönetmen: Clint Eastwood
Senaryo: Brian Helgeland, Dennis Lehane (Kitap)
Oyuncular: Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laurance Fishburne
Yapım: 2003/ABD
“İnsan birine zarar verince, kendini yalnız hissediyor.” Dave
Jimmy, Sean ve Dave küçüklüklerini beraber geçirmiş üç arkadaştır. Birlikte geçirdikleri günlerden birinde, Dave’in başına gelen kötü bir olaydan sonra yolları ayrılan bu üç arkadaş, 25 yıl sonra bir cinayet vesilesiyle tekrar bir araya gelirler. Jimmy mahallenin güçlü adamı, Sean cinayet masası dedektifi, Dave de kendi halinde bir babadır. Daha çok kamera karşısından tanıdığımız Clint Eastwood, yönetmenlik koltuğundaki 24. filmiyle karşımıza çıkıyor. Bird (1988), Affedilmeyen (1992), Gerçek Suç (1999) gibi filmleriyle tanıdığımız yönetmenin bu son filminin dünya prömiyeri Cannes Film Festivalinde gerçekleştirildi.
Film üç arkadaşın çocukluk sekansıyla başlıyor. Kamera, küçük Jimmy, Sean ve Dave’in başlarına o hazin olay gelmeden evvelki anı resmediyor. Filmin basit bir önsözü niteliğindeki bu sahne aslında onun tüm dramatik yapısının merkezine yerleşiyor. Çünkü bu olay, 25 yıl sonra görmüş olduğumuz karakterlerin hayat seyrinde sessiz bir devrim meydana getirmiştir. Beklenmedik bir cinayetin ardından bu devrimin karakterler üzerindeki etkisini ciddi şekilde hissetmeye başlıyoruz. Senaryosunun iyi kotarıldığı film, sinema dili açısından farklı katmanları barındırıyor. Nehrin gizemlilik teması, Dave’in kurt-vampir hikayesi, filmin sonlarında Jimmy’nin karısının olaylar karşısındaki tavrı, film müziğinin seyri bu katmanlardan yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Katmanlar arasındaki ilişkide köprü ayağı olarak kullanılan görüntü dili de filmin artı hanesinde yerini alıyor. Bu yönüyle filmin polisiye öyküsünün, karakterlerin çözümlenmesi üzerine serpiştirilmiş ara bir hikaye gibi kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca yönetmenin, gerilimi olaylar üzerinden değil de karakterler üzerinden oluşturma çabası bu durumu destekliyor. Bunun yanında dev oyuncu kadrosunun filmdeki rolünü de unutmamak gerek. Özellikle Tim Robbins, canlandırdığı Dave karakteriyle seyre değer bir oyunculuk ortaya çıkarıyor.
Tüm bunların yanında filmin genel temasının vasatı aşmayan bir içerikle ilgilendiğini belirtmeliyim. Film, bir cinayet vakasının ötesinde karakterlerin hikayesi üzerinden akan sosyal bir içeriğe sahip olmakla birlikte, bu sosyal içeriğin nasıl anlatılacağı konusunda maalesef polisiye tarzın kurbanı oluyor. Bu yönü göz ardı edilmediği takdirde karşımızda izlenebilir, sinema dili olan bir yapım durmakta… / Murat Pay

Tavsiye Et
Yeni Hayat / Cast Away DVD
Yönetmen: Robert Zemecis
Senaryo: William Broyles Jr.
Yapım: 2000/ABD, 143 dk.
Mesaj ve Forest Gump filmleriyle tanıdığımız yönetmen yine farklı bir yapıma imza atmış. Filmin kahramanı Chuck Noland, bir kargo şirketinde sistem mühendisidir. Saat gibi kurulu bir hayat süren Chuck, beklenmedik bir uçak kazasının ardından ıssız bir adada mahsur kalır. Tek başına ve çaresizdir. Tamamen kontrol altında olan hayatı umulmadık bir şekilde kesintiye uğramıştır.
Günümüz modern insanının hız ve hakimiyet tutkusuna ince bir eleştiri getiren yapım, bireyin zayıflığını ve yalnızlığını kader olgusu ekseninde gözler önüne seriyor. DVD’nin seçenekleri arasında, filmi, yönetmenin ağzından dinleme fırsatını bulduğumuz bölümle karşılaşıyoruz. Ayrıca kamera arkası görüntüler ve filmin başrolündeki Tom Hanks ile söyleşi, DVD’nin ön plana çıkan bölümleri arasında yerini alıyor. / Murat Pay

Tavsiye Et