Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (July 2009) > Net Yorum
Net Yorum
Türk’ün internet ile imtihanı
Hayat-zaman dağılım çizelgemizdeki payı her geçen gün artan internetin, hayatımıza getirdiği büyük kolaylıkların yanı sıra, hayatımızdan götürdükleri de yüksek sesle sorgulanmaya başlandı. Sorgulamaların altını daha sağlam argümanlarla doldurabilmek için çeşitli araştırmalar yapılıyor.
Dünyada internet hakkında yapmış olduğu araştırmalarla nam salan comScore firması, Türkiye ile ilgili ilk raporunu Mayıs sonu itibarıyla yayınladı. ComScore’un raporuna göre Türkiye, Avrupa’nın en büyük 7. internet nüfusuna sahip ülkesi. Bu veriye ek olarak hakkımızdaki bir diğer önemli veri ise Türk internet kullanıcılarının Avrupa genelinde internette en çok zaman geçiren kullanıcılar olmaları.
comScore World Metrix ölçümlerine göre Nisan 2009’da 15 yaş ve üzeri 17 milyon Türk internet kullanıcısı kişi başına ortalama 3.044 sayfa içerik gezmiş ve ortalama 32 saatini internette geçirmiş.
Rapor kapsamında değerlendirilen 17 Avrupa ülkesi arasından 40 milyon kullanıcı ile en büyük popülasyona sahip Almanya’yı 36,8 milyon ile İngiltere ve 36,3 ile Fransa takip ediyor. Türkiye bu sıralamada 17 milyon kullanıcısı ile 7. sırada yer alıyor.
Rapor kapsamında Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 15 internet şirketi de sıralanmış. Rapora göre Google siteleri 16 milyondan fazla ziyaret ile Nisan 2009’un en popüler sitesi olmuş ve toplam internet nüfusunun %90’ına ulaşmış. Microsoft siteleri 15,5 milyon, Facebook 12,8 milyon, Doğa siteleri ise 10,1 milyon ziyaretçi almış.
Veriler ışığında comScore Avrupa Direktörü Mike Read, Türk internet kullanıcısının kişi başına internette harcadığı zaman ve tükettiği içerik anlamında Avrupa’yı geride bıraktığını belirtiyor ve dijital pazarlama ve reklam anlamında ülkemizin önemli fırsatları barındırdığını da ekliyor.

Tavsiye Et
Ayın Siteleri
www.sizidinliyor.com
Sizidinliyor.com, markaların hesap açarak kullanıcılardan öneriler aldıkları bir sistem. Sizidinliyor.com markalar için bir “dilek kutusu” olmayı hedefliyor.
Müşterilere, markalar için öneri verme, markalar hakkında soru sorma, hata bildirme imkanı tanıyan servis, şirket yetkilileri için bir yönetim paneli sunarken, markaların/şirketlerin web sitelerine eklenebilen küçük bir araçla kullanıcıların site üzerinden bildirim yapmalarını da sağlıyor.
 
www.ideshot.com
Ideshot, kullanıcılarının ilgilendikleri markalarla özel önerilerini paylaşmaları ve onlara direkt olarak iletebilmeleri için kurulmuş bir platform.
Halihazırda Starbucks, Gloria Jeans, Turkcell, Türk Hava Yolları (THY), Vodafone ve Avea gibi markaları bünyesinde barındıran ideshot kapsamında kullanıcılar, markalara önerilerini doğrudan iletebiliyor ve diğer kullanıcılar da yapılan önerilere “sevdim” şeklinde oy verip yorumları ile katkı sağlayabiliyorlar.
 
www.kariyergenc.com
KariyerGenç, üniversiteden yeni mezun veya halen eğitimi devam etmekte olan kişilerin kariyer gelişimine destek olmak amacıyla hayata geçirilmiş yeni bir girişim. “Üniversiteli ve Yeni Mezun İnsan Kaynakları Platformu” olarak nitelendirilen servis kapsamında, staj ve iş ilanlarının yanında köşe yazıları ve KariyerGenç.TV’de gençlerin kariyer hedeflerine yönelik videolar yer alıyor.

Tavsiye Et