Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (August 2009) > Net Yorum
Net Yorum
Sosyal Medya’dan nasıl faydalanılır?
Son zamanlarda birçok firmanın taze flörtü olan Sosyal Medya, firmalar tarafından hâlâ tam olarak anlaşılmış değil. Firmaların ellerinde Sosyal Medya’dan nasıl faydalanacakları yönünde somut bir yol haritası henüz bulunmuyor. Böyle bir dertle dertlenmeyen diğer firmalar ise Sosyal Medya deneyimleme sürecini, onun getirilerini analiz etmeden yönetiyorlar.
Sosyal Medya’dan anlamlı düzeyde katma değer alabilmek için onu, tüketicilerin satın alma döngüsünün başlangıç seviyesinden orta seviyelerine kadar olan süreçte, tüketicileri dinlemek ve onlarla etkileşime geçmek amaçlı kullanmak gerekiyor. Firmaların konu ile ilgili genel davranışlarına baktığımızda Sosyal Medya’yı tüketicilerin satın alma döngüsünün son evrelerine doğru aktif olarak kullandıklarını görüyoruz. Tüketici ile doğru zamanda etkileşime geçilmediğinde Sosyal Medya kullanımının katma değeri de düşüyor.
 
Sosyal Medya markanız için neler yapabilir?
Sosyal Medya;
• Tüketici ve müşterileriniz ile ilişki geliştirmenizi, ilişkiyi yönetmenizi ve müşteri hizmetlerinizin gelişmesini sağlar.
• Satın alma sürecinin ilk basamaklarında etkileşime geçildiği takdirde, tüketicilerin ürün ve hizmetlerinizi satın almasına katkıda bulunur.
• Müşterilerinizin sizin hakkınızda en doğru ve samimi bilgilerle donatılmalarını sağlar.
• Potansiyel müşterilerin ve piyasanın neler konuştuğunu dinleme imkanı sağlar.
• Müşterilere daha fazla odaklanma hususunda markaları disiplin altına sokar.
• Marka ile tüketiciler arasında bir diyalog köprüsü kurar.
 
Sosyal Medya markanız için neler yapamaz?
Firmaların genel Sosyal Medya kullanımları ise markaları için Twitter hesabı, Friendfeed hesabı veya Facebook Fan Sayfası açmak şekline tezahür ediyor. Ancak maalesef bu aksiyonlar markalarına yönelik trafiği artırmada yeterli olmuyor. Çünkü Sosyal Medya düzleminde markaların katma değerli iletişim ve etkileşim için gerçekten zaman ayırması gerekiyor.
Sosyal Medya;
• Markanızın sitesine yüz binlerce, nitelikli, yeni ziyaretçi gelmesini sağlamaz.
• Markanız hakkındaki müşteri diyaloglarını tamamıyla kontrol edebilmenizi sağlamaz.
• Orta ve büyük ölçekteki bir markanın en temel kanalı olamaz.
• Diğer iletişim kanallarının stratejik bir parçası olmadığı sürece markanıza katma değer sağlayamaz.
• Kurum içerisinde sahiplenilmediği takdirde markanıza herhangi bir fayda sağlayamaz.
 
Sosyal Medya’dan daha fazla faydalanabilmek için
• Sosyal Medya’da iyi ya da kötü olarak markanız hakkında konuşanları ödüllendirin.
• Sosyal Medya’da sürekli olarak kendinizden bahsetmeyin.
• Sosyal Medya kanalının markanızın gerçekten bir parçası olduğundan emin olun. Sosyal Medya’ya özel ürünler, promosyonlar, hizmetler kurgulayın.
• Sosyal Medya’yı müşterilerinizin ilgisini çekecek, ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kullanın.
• Sosyal Medya’yı tüketici ve müşterileriniz ile buluşma noktası olarak kullanın.
Sosyal Medya, ampirik gözlemlerle yapılanan bir mecra olmasına rağmen dinamikleri hızla yerleşiyor. Bu dinamiklerin yapılanma süreci esnasında markalar, süreci iyi takip edip kural koyucu konumunda olmalılar.

Tavsiye Et
Senin için müzik: Playalike.com
Playalike müzik tarzınıza göre size özel sanatçı ve grupların videolarını yayınlayan bir platform.
İlk olarak beğendiğiniz bir sanatçı, grup ya da şarkının aramasını yaparak başladığınız serviste daha sonra tercihinize göre şarkıların videoları yayınlanıyor.
Playalike.com’un bugünlerde son derece popüler bir konu olan tavsiye ve karar motorları kapsamında dünya çapında ses getirebilme olasılığı yüksek görünüyor.

Tavsiye Et
Alışveriş deneyim paylaşım platformu: NeredenAldin.com
NeredenAldin.com, kullanıcıların alışveriş sitelerinde yaşadıkları tecrübeleri paylaştıkları ve siteleri değerlendirdikleri bir platform. Sistemde ülkemizin birçok alışveriş sitesi ile ilgili yapılan yorumlara ulaşabilirsiniz.
Kullanıcıların yazdıkları yorumların alışveriş sitelerinin yetkililerine e-posta ile iletildiği NeredenAldin.com’da, şirketler yapılan yorumlara sisteme üye olarak cevap da verebiliyor.

Tavsiye Et
Kıyasıya kıyaslama: Kiyasiya.com
Kıyasıya, kullandığınız, gördüğünüz, duyduğunuz her objeyi, nesneyi, filmi, yeri, kitabı, takımı kısacası aklınıza gelen her şeyi kıyasıya karşılaştırabileceğiniz ve başkalarının nasıl kıyasladığını görebileceğiniz bir platform. Geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan Kıyasıya, kullanıcıların istedikleri herhangi iki şeyi karşılaştırabilecekleri bir servis.

Tavsiye Et