Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (October 2009) > Panorama
Panorama
Küresel ısınma İstanbul’u vurdu
Küresel ısınmanın yol açtığı sel felaketlerinin en büyüklerinden biri Eylül ayında İstanbul’da yaşandı. 8 Eylül’de Tekirdağ, Çatalca ve Silivri bölgesini vuran sel felaketinde onlarca kişi hayatını kaybederken, binlerce evi su bastı. 9 Eylül günü ise İstanbul’da, İkitelli TIR garajındaki konteynır ve çekicilerin Ayamama Deresi’ni tıkaması sonucu dere taştı. Dere yatağına biriken sular sebebiyle Basın Ekspres yolunda seyir halindeki araçlar sele kapıldı. İkitelli bölgesinde bulunan onlarca fabrika ve işyeri de sular altında kaldı. Tam anlamıyla can pazarının yaşandığı olayda itfaiye ve kurtarma ekipleri dahi çaresiz kaldı. 30’dan fazla kişinin öldüğü sel felaketinde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca hazırlanan hasar tespit raporuna göre, İstanbul’da 14 belediye zarar gördü. İstanbul genelinde zarar gören konut ve işyeri sayısı ise 4.730 olarak açıklandı. Olay sonrası toplanan Bakanlar Kurulu’nda, felaketle ilgili koordinasyon görevi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’e verildi. Yüzyılın felaketi üzerine “belediyeler ve ruhsatlar” meselesi de gündeme geldi. Ayamama Deresi’nin taşmasına sebep olan TIR garajına ruhsatın hangi belediye tarafından verildiği tartışılırken, ruhsatı dönemin CHP’li belediyelerinin verdiği ortaya çıktı.

Tavsiye Et
Almanya’da zafer Merkel’in
Almanya’da 27 Eylül’de yapılan genel seçimleri, iktidarda bulunan ve genel başkanlığını Angela Merkel’in yürüttüğü Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi ittifakı kazandı. Merkez sağ ittifak %33,8 oranında oy alarak, 622 sandalyeli Federal Meclis’e 239 milletvekili sokma hakkı kazandı.%71 ile en düşük katılım oranın gerçekleştiği seçimlerin sonucunda, Sosyal Demokrat Parti (SDP) %23 oy toplayarak tarihinin en büyük yenilgisini alırken, Sol Parti (SP) oylarını artırarak %12,5 oranına ulaştı. Bu artışta, SP’nin Afganistan Savaşı’na karşı çıkması ve NATO’ya karşı açık bir tutum sergilemesinin etkili olduğu belirtiliyor. Seçimlerde Hür Demokrat Parti (HDP) %14,6 oy alırken, eşbaşkanlığını Cem Özdemir’in yaptığı Yeşiller Partisi %10,6 oranında oy aldı. Yaklaşık 3 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da 5 Türk, Federal Meclis’e girmeye hak kazandı. Türk milletvekillerinden ikisi Yeşiller Partisi, biri SPD, biri HDP, biri de SP’den milletvekili seçildi.
Bu sonuçların, Türkiye’nin AB üyeliği sürecini olumsuz etkileyeceği iddia ediliyor. Zira Hırvatistan’ın da üye olmasının ardından, AB’ye yeni üyeleri hazmetmesi için süre tanınması gerektiği belirten Hıristiyan Birlik Partileri, Türkiye’nin tam üyeliğine karşı çıkıyor.

Tavsiye Et
Suriye ve Irak’la ilişkiler stratejik boyuta taşınıyor
Eylül ayı Türkiye, Suriye ve Irak arasında önemli gelişmelere sahne oldu. Önce 3 Eylül’de üç ülkenin su konusunda ilgili bakanları, ardından 16 Eylül’de güvenlik ve istihbarat birimlerinin temsilcileri Ankara’da toplandı. Yine Irak ile Suriye arasında yaşanan krizde arabuluculuk çerçevesinde 17 Eylül’de üç ülkenin dışişleri bakanları ile Arap Birliği Genel Sekreteri İstanbul’da bir araya geldi. 19 Ağustos’ta Bağdat’ın en sıkı korunan Yeşil Bölge’sindeki dışişleri ve maliye bakanlıkları önünde gerçekleşen eşzamanlı patlamalar sonucunda 95 kişinin ölmesi, yaklaşık 600 kişinin de yaralanması, Irak ile Suriye arasında büyükelçilerin geri çekilmesine kadar giden bir krize yol açmıştı.
Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 1. Bakanlar Toplantısı, iki ülkeden sekiz icracı bakanın katılımıyla 17-18 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda güvenlik, sağlık, su, çevre, tarım, hayvancılık, ticaret, petrol, doğalgaz, ulaşım gibi birçok alanda 40’ı aşkın anlaşma, mutabakat zaptı ve protokol imzalandı. Ekim ayı içerisinde Bağdat’ta iki ülkenin başbakanlarının katılımıyla yapılacak ortak bakanlar kurulu toplantısında nihai imzalar atılacak.
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim de 16 Eylül’de Türkiye’ye geldi. Irak’la olduğu gibi Suriye ile de Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına ilişkin bir anlaşma imzalandı. İstanbul’da gerçekleşen Esad-Erdoğan görüşmesinin sürpriz kararı, iki ülke arasında karşılıklı vize muafiyeti getirilmesi ve TIR’lar için uygulanan vergilerin kaldırılması oldu.

Tavsiye Et
Yargıtay’dan tartışmalı karar
Yargıtay, çok tartışılacak bir karara imza attı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Siirt’te 2005 yılında yapılan gösteriler sırasında güvenlik güçlerine taş atan kalabalığa ateş ederek bir kişinin ölümüne sebep olan askere “bölgenin de özellikleri” gerekçesiyle ceza verilemeyeceğine hükmetti. 2005’te Siirt’te 150-200 kişilik bir grup ile polis arasında çıkan çatışmada göstericiler polisi taş yağmuruna tutmuştu. Uzman Çavuş G.Y. ile iki jandarma erinin içinde bulunduğu bir araç bu çatışmanın arasında kalmıştı. Taşların bir bölümü askerlerin aracına da isabet etmiş ve iki er hafif yaralanmıştı. Bu olay üzerine uzman çavuş G.Y., aracın camından kalabalığa doğru ateş açmış ve Abdullah Aydan isimli vatandaş hayatını kaybetmişti. Açılan davada Siirt Ağır Ceza Mahkemesi, uzman çavuşun beraatına karar vermiş; ancak tartışma yaratan bu karar Yargıtay’a taşınmıştı. Bu itirazı görüşen Yargıtay Birinci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını yerinde buldu; uzman çavuşa ceza verilmemesine karar verdi. Gerekçede, savunmanın saldırıyla orantılı olmadığı kabul edildi; ancak mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan dolayı sınırın aşılmasının “cezasızlık nedeni” olabileceği belirtildi.
Bu karar uyarınca, bundan böyle belli bir kalabalığın taşlı saldırıda bulunduğu herhangi bir olayda, tehlike altında olduğunu hisseden güvenlik görevlisi ateş açarak bir kimseyi öldürmesi durumunda herhangi bir ceza almayacak. Yargıtay’ın emsal teşkil edecek bu kararı, kamuoyunda tepkiyle karşılanırken, “Demokratik Açılım” çalışmalarının yürütüldüğü bir dönemde, kararın bölgede yeni bir gerginliğe sebep olabileceğinden endişe ediliyor.

Tavsiye Et
ABD, füze kalkanı programında değişikliğe gitti
ABD, eski başkan George W. Bush döneminde geliştirilen ve 2012 yılına kadar aktif hale getirilmesi planlanan Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya füze kalkanı kurulması programını iptal etti. Başkan Barack Obama 17 Eylül’de yaptığı açıklamada, Avrupalı ve NATO üyesi müttefiklerini savunacak yeni bir sistemden yana olduğunu, yeni füze savunma planının daha güçlü, hızlı ve modern savunma sağlayacak ucuz ve etkili bir sistem olacağını belirtti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a göre yeni kurulması amaçlanan sistem, kuzey ve güney Avrupa’nın yanı sıra gemileri de kapsayacak. Dört aşamalı yeni sistemde hem karaya hem de gemilere radar sistemiyle anti-balistik füzeler yerleştirilecek. Amerika ve Avrupa ülkelerini İran füzelerine karşı korumaya kararlı olduğunu yeniden vurgulayan Obama, bu karara İran’ın füze programının yeniden değerlendirilmesi sonucu varıldığını söyledi. Rusya ve NATO karardan memnun olduğunu açıklarken, Polonya ve Çek Cumhuriyeti karara tepki gösterdi.

Tavsiye Et
Erdoğan’ın ABD’deki gündemi yoğundu
Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile milletvekillerinden oluşan bir heyetle birlikte 21-26 Eylül tarihleri arasında ABD’ye gitti. 22 Eylül’de BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un başkanlığında düzenlenen iklim değişikliği temalı yüksek düzeyli toplantıya katılan Erdoğan, 24 Eylül’de BM Genel Kurulu’nda uluslararası gündem ve Birleşmiş Milletler konularında Türkiye’nin görüşlerini ortaya koyan bir konuşma yaptı. Ayrıca Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlığında düzenlenen nükleer silahsızlanma ve yayılmanın önlenmesi toplantısına katıldı. Ziyaretinde 20’yi aşkın devlet başkanıyla da görüşen Erdoğan, New York’taki temasları çerçevesinde Demokratik Pakistan’ın Dostları Grubu Zirvesi ile İKÖ’nün kuruluşunun 40. yıldönümü kutlamasına katıldı; Levin Enstitüsü’nde de bir konferans verdi.

Tavsiye Et
Abdülmelik Fırat’ı kaybettik
Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Onursal Genel Başkanı ve eski milletvekili Abdülmelik Fırat, 29 Eylül günü Ankara’da solunum ve dolaşım yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. 1925’teki isyanın ardından idam edilen Şeyh Sait’in torunu olan Fırat, 1934’te Erzurum’da doğdu. Eğitimini Diyarbakır Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda tamamladı. 1957’de yaşını 7 yıl büyüterek Demokrat Parti’den Erzurum milletvekili seçildi. 27 Mayıs darbesinde tutuklanan yaklaşık 500 kişinin en genciydi. 1,5 yıla yakın Yassıada’da kaldı. Yargılama sonucu verilen idam cezası, daha sonra hapis cezasına çevrildi ve 1,5 sene de Kayseri Cezaevi’nde kaldı. 1991’de Erzurum’dan DYP milletvekili seçildi; ancak daha sonra hükümetin Kürt politikasıyla ters düşerek istifa etti. 2002’de Hak ve Özgürlükler Partisi’ni kurdu. Kürtçe, Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca bilen Fırat, entelektüel kişiliği ve demokrasi için verdiği mücadelesi ile tanınıyordu. Fırat’ın cenazesi doğum yeri olan Erzurum’un Hınıs ilçesi Kolhisar köyünde defnedildi.

Tavsiye Et
Maliye’den Doğan Grubu’na rekor ceza
Maliye Bakanlığı, tarihte benzeri görülmemiş bir vergi cezasını Doğan Yayın Holding (DYH)’e kesti. Maliye 2005, 2006 ve 2007’ye ait incelemeleri sonucunda DYH’ye 1,88 milyar TL’si vergi aslı, 1,88 milyar TL’si ise vergi ziyaı cezası olmak üzere toplam 3,75 milyar TL ceza verdi. Bu ceza DYH ile Doğan Holding’in toplam piyasa değerinin beşte dördüne tekabül ediyor. Maliye Bakanlığı 2009’un ilk aylarında yine Doğan Holding’e 2006’daki Doğan TV hisselerinin %25’inin 375 milyon avroya satışını 2007’de yapmış gösterip vergi kaçırdığı gerekçesiyle 826 milyon TL ceza kesmişti. İki ceza toplamı 4,58 milyar TL yapıyor. DYH’nin cezayla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı’yla 23 Eylül 2009’da “uzlaşma” masasına oturacağı bekleniyordu. Ancak DYH’ye bağlı ortaklıklar, daha önce yaptıkları uzlaşma talebini geri çekti. Bunun üzerine Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, DYH’ye kestiği yaklaşık 5 milyar TL’lik cezalı vergi alacağı için Holding’den teminat göstermesini istedi. Şirket teminatı göstermezse, vergi idaresinin ihtiyati haciz uygulama hakkı bulunuyor.
 

Tavsiye Et
Son Osmanlı şehzadesi de aramızdan ayrıldı
“Osmanlı hanedanının son reisi” Osman Ertuğrul Osmanoğlu, 97 yaşında ebediyete irtihal etti. Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. padişahı Sultan II. Abdülhamid’in oğlu Şehzade Burhaneddin Efendi’nin oğlu olan Osman Ertuğrul, 1912’de Yıldız Sarayı’nda doğdu. Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı hanedanının Türkiye’den sürgün edilmesi nedeniyle babası ve kardeşiyle birlikte Viyana’ya yerleşti. 1933’te babasıyla birlikte ABD’ye giden ve 1952’de Kanada merkezli bir madencilik şirketi kuran Osmanoğlu, 1991’de Osmanlı hanedanı ile benzer bir akıbeti paylaşan Afgan kraliyet ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi’nin kızı Zeynep Tarzi ile evlendi. 1974’teki af kapsamında 1992’de Türkiye’ye gelen Osmanoğlu, 2004’te T.C. vatandaşlığını aldı. Uzun yıllar New York’ta yaşayan Osmanoğlu, 23 Eylül 2009’da İstanbul’da, böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 26 Eylül 2009’da Sultanahmet Camii’nden kaldırılan naşı, Çemberlitaş’ta bulunan II. Mahmut Türbesi’ne defnedildi. Makamı cennet olsun.

Tavsiye Et