Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (November 2009) > Net Yorum
Net Yorum
Blogküre 2009 fotoğrafı
Sosyal Medya dünyasının en büyük blog dizini (Sosyal Medyada yer alan blogların anlamlı bir kısmını kategorik olarak listeleyen bir platform) Technorati, 15-17 Ekim tarihleri arasında Las Vegas’ta yaptığı BlogWorld etkinliğinde 2009 Blogküre Durum Raporu’na dair bazı verileri paylaştı.
2900 blog yazarıyla yapılan anket ve araştırmanın sonucuna göre;
• Blog yazarlarının %72’si hobi olarak blog yazıyor. Bunlar herhangi bir para kazanma amacı gütmüyorlar; temel olarak kendilerini ifade etme ve insanlarla bir şeyler paylaşma ihtiyaçlarını gideriyorlar.
• Blog yazarlarının %15’i blog yazarlığını yarı zamanlı bir iş olarak yapıyor. Bilgi birikimlerini ve kendi uzmanlıklarını başkalarına aktararak belki direk olarak değil, ancak dolaylı olarak fayda sağlamak amacındalar.
• Blog yazarlarının %9’u blogculuğu tam zamanlı iş olarak yapıyor. Bu kesimdeki insanların %70’i şirket sahibi ve işleri hakkında blog yazıyor. %22’lik bir kesimin blogları ise aynı zamanda şirketleri oluyor.
• Geriye kalan %4’lük kısmını ise şirketler adına yazanlar oluşturuyor. Bu kesimdeki insanlar tam zamanlı olarak şirketlere blog yazıyor ve %53’ü yeni müşterileri çekerek şirkete kâr sağlamak amacıyla bu işi yapıyor.
• Blog yazarlarının %73’ü Twitter kullanırken; profesyonel blog yazarlarında bu oran %81 ile %88 arasında değişiyor. 2008 yılındaki Technorati blogosfer Raporu’nda Twitter kullanım oranı %41 idi.
 
Kimdir profesyonel blog yazarı?
Profesyonel olarak blog yazanların 2/3’ünü erkekler oluşturuyor. Bu grubun %60’ı 18 ila 44 yaş arasında değişiyor. Yine 2/3’ü 2 yıldan fazladır blog yazıyor ve ortalama olarak 4 farklı blogda yazıyor. Profesyonel blog yazarlarının %17’si tüm gelirlerini sadece blog yazarak kazandıklarını dile getirmiş.
Profesyonel olarak blog yazanların %40’ı daha önce geleneksel medyada çalışmış. Bu %40’lık kısımdakilerin %40’ı dergi yazarlığı yapmış, %28’i günlük gazetelerde ve %27’si de radyoda çalışmış.
Profesyonel olarak blog yazanların %27’si halen bir geleneksel medya kuruluşunda çalışmakta. %3’lük kısım geleneksel medyanın bloglarında yazarken, %24 ise blog yazarlığını ayrı bir iş olarak yapıyor.
Profesyonel blog yazarlarının %73’ü blogların artık çok daha ciddiye alındığını düşünüyor. %60’ı önümüzdeki 5 yıl içinde insanların büyük bölümünün artık haber ve bilgilere bloglar aracılığıyla ulaşacağı görüşünde birleşiyor. Böyle düşünenlerin %40’ı gazetelerin önümüzdeki 10 yıl içinde hayatta kalamayacağı görüşünü savunuyor.
 
Blog yazarları para kazanır mı?
Blog yazarak para kazanmak amacındaki blogcuların %40’ı display reklam, %39’u arama reklamları, %36’sı affiliate, %8’i ise ücretli yazıdan para kazanıyor. Blog yazarlarının %17’si blogundan para kazanmayı birinci öncelik olarak belirtmiş.
Rapora göre blog yazarlarının %70’i markalar hakkında yazılar yazmış. Yarı ve tam zamanlı blog yazarlarının %80’i markalar hakkında yazı yazıyor. Ayrıca raporda şirketlerin markaları hakkında yazı yazdırmak için para verdiği de belirtiliyor.
Kaynak: http://www.docstoc.com/docs/13297824/Technorati-SOTB-2009 & Webrazzi

Tavsiye Et
Ayın Siteleri / Kasım 2009
Kitap kıyaslaması: EnUcuzKitap.com
EnUcuzKitap web sitesi fiyat kıyaslama konusunda odaklanmış bir alanda hizmet vererek, online kitap mağazalarından topladığı fiyat bilgileriyle tüketicilere en uygun seçenekleri sunuyor.
Sade ana sayfasında kitap arama seçeneğinin yanı sıra önerilen, en çok satan, son çıkan ve indirime giren kitaplara da yer veren EnUcuzKitap.com bu sadeliği alt sayfalarında da sürdürüyor.
 
Seyahat Planlama Platformu: DuffelUp.com
DuffelUp.com seyahat planlarınızı etkin bir şekilde yapabileceğiniz bir platform. Seyahat planınızı ister herkese açık, isterseniz de sadece sizin davet ettiğiniz kişilere açık şekilde oluşturabiliyorsunuz. Seyahat planınızda önemli üç farklı kalem bulunuyor: Aktivite, yeme-içme ve konaklama. Tüm planlarınızı bu kategorilere atayarak manuel olarak Duffel’inize girebilirsiniz. Ya da Duffel’in küçük Bookmarklet’ini sürükle-bırak ile tarayıcınıza ekledikten sonra web üzerinde araştırmanızı yaparken hoşunuza giden linkleri ya da notlarınızı tek tıklamayla Duffel’e gönderebilirsiniz.
 
Futbol fanatikleri için: Ofansif.com
Futbol fanatiği olan internet kullanıcıları düşünülerek kurulmuş olan Ofansif.com, taraftarlar için bir sosyal ve içerik paylaşım servisi sunuyor. Kullanıcılarının kendi tribün gruplarını oluşturabilmesine olanak sağlayan Ofansif.com, klasik sosyal ağ özelliklerinin yanında maç skorları ve tamamen futbol ile ilgili istatistikleri de üyeleriyle paylaşıyor.

Tavsiye Et