Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (January 2004) > Müzik
Müzik
Derviş
Orijinal Film Müziği
Kemal Karaöz, Özer Özel, Emrullah Şengüller, M. Fatih Çıtlak, Derya Türkan, Ahmed Şahin
Yapım:Kaf Müzik
Türkiye’de yayımlandığından beri okur ilgisini çekmeyi sürdüren Boşnak yazar Meşa Selimoviç’in Derviş ve Ölüm adlı romanının sinemaya uyarlandığını öğrendiğinde sevinenlerden olabilirsiniz ama Türk-İtalyan yapımı ve Alberto Rondalli imzalı Derviş filmini izlediğinde sevinci kursağında kalanlardan olduğunuza eminim. İtalyan yönetmen, ne kadar tasavvufla, Osmanlı’yla, Türk’le, tarihle, insanlıkla, sanatla, sinemayla ilgisi olmayan bir film ortaya koymuşsa, sanki buna inat, filmin müzikleri de o kadar ‘bizden’ olmuş. Fakat ne kerametse, bu bizdenliği filmde hissedemiyorsunuz da, evinizde dinlediğinizde fark ediyorsunuz.
Kemal Karaöz ve M. Fatih Çıtlak dışında altı imza daha barındıran albümde, öyle iddialı, sizi sarsacak, derinden etkileyecek ve avucunun içine alacak bir müzik yok ortada. Cafcaflı sözlerle ambalajlanmış bir müzik ürününden söz etmiyorum ama özellikle geleneksel müziğimizle arasını düzeltmeye niyetlenenlere önerebileceğim, ‘aracı’ durumunda bir albüm Derviş. Kendinize göre tanımlayabilirsiniz bu ‘aracı’. Dilerseniz geçmişimize 26 parçalık mütevazı bir yolculuk diye değerlendirirsiniz bu aracı, dilerseniz yalnızca Tekke Müziği’nin hafifleştirilmiş bir versiyonu diye kabul edersiniz. Fakat şunu belirtmek boyun borcum: Bu albüm, Klasik Türk Müziği ile arasına aracı kabul etmeyecekler için değil.
“Kötü bir filmin müziği nasıl iyi olurmuş ki!” demeyin, bunun yerine Derviş’e bir şans tanıyın. Hatta filmi izleyip de canınızı boşu boşuna sıkacağınıza filmin müziğini dinleyin, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Ticaret bu; bakarsınız yakınlarda VCD’si filan sürülür piyasaya. Aman, uzak durun! Soundtrack’a mı? En kötü olasılıkla çok beğenmeyebilirsiniz. / Hasanali Yıldırım

Tavsiye Et