Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (February 2010) > Net Yorum
Net Yorum
E-ticaret
Mal veya hizmet alım ve satım işlemlerini kapsayan ticaretin, elektronik ortamda/internet üzerinde yapılması e-ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. E-ticaret kullanımının ilk zamanlarında var olan güvenlik kaygıları, çok sayıda insanın alışveriş esnasında internet mecrasını rahat bir şekilde kullanmalarından sonra ortadan kalkmıştır. İnternet alışverişi milyonlarca tüketici tarafından güvenli ve kolay olarak değerlendirilmektedir.
 
İnsanlar Neden E-ticaret Kullanırlar?
Tüketicilerin e-ticarete yönelmelerini sağlayan temel faktörler şunlardır:
• Rekabetçi fiyatlar
• Ürün/hizmetlere kolay ve hızlı erişim imkanı
• Hızlı teslimat seçenekleri
• Geniş bant bağlantı imkanları=Hızlı, ağrısız sızısız internet erişimi
• Fiziksel olarak mağazayı ziyaret etme gerekliliğinin olmaması
 
Firmalar Ticaretlerini Neden İnternet Üzerinden Gerçekleştiriyorlar?
Firmaların e-ticarete yönelmelerinin altında yatan temel etmen, yer almış oldukları piyasayı genişletme ve satışlarını arttırma motivleridir. E-ticaretin kâr marjlarının düşük olmasına rağmen, satış maliyetleri oldukça uygundur. E-ticaretin sağlamış olduğu maliyet avantajı düşük kâr marjlarının firmaya olan etkisini dengelemektedir.
 
E-ticaret Neden Gündeme Alınmalı?
Satışları arttırdığı için: Küresel çapta ve ülkemizde online satışlar artmakta ve tüketiciler online alışverişin avantajlarından faydalanmaktadır. Firmalar için e-ticaret sitesi açmak, tüketiciye kolayca ulaşma, böylelilikle de satış hacimlerini arttırma imkanı sağlıyor.
Bilinirliği arttırdığı için: Tüketiciler ilgilendikleri ürün ve hizmetler hakkında bilgi almak ya da ürün ve hizmetleri satın almak için genellikle arama motorlarını kullanıyorlar. E-ticaret sitesi olan firmaların Google aramalarında görünme ihtimali artmakta, böylece e-ticaret firmanın bilinirliğine katma değer sağlamaktadır.
Coğrafi kısıtlamaları ortadan kaldırdığı için: Fiziksel olarak bir mağazası bulunan ve/veya coğrafi olarak dağınık bir mağaza yapısı bulunan firmalar, e-ticaret sitesi açarak dünyanın her yerinden tüketiciyi sitelerinde ağırlayabilme, ürün ve hizmetleri hakkında bilgilendirme ve satış yapabilme imkanı elde edebilmektedir.
Müşteri bilgi taleplerini azalttığı için: Firmaların e-ticaret siteleri olması durumunda müşteriler, firmaların ürün ve hizmetleri hakkında daha çok bilgi sahibi olabilmekte, almış oldukları ürün ve hizmetlerle ilgili gerekli destekleri alabilmekte, şikayet ve taleplerini firmalara daha kolay iletebilmektedir. Böylece firmalar açısından yararlı zaman ve maliyet tasarrufu yaşanmaktadır.
Hızlıca dahil olunabilen bir mecra olduğu için: Uygulama Hizmet Tedarikçileri (ASP’ler) sayesinde küçük firmalar dahi ürün ve hizmetlerini online platformlarda hızlıca satışa hazır hale getirebilmektedirler.
Zamandan bağımsız çalışma imkan vardiği için: Firmalar e-ticaret siteleri sayesinde müşterilerine 7/24 hizmet sunma imkanı elde edebiliyorlar. Araştırma sonuçları online alışveriş yapan müşterilerin alışverişlerini akşam 7–9 saatleri arasında yaptığını göstermektedir.
Niş ürün ve hizmetleri sunabildiği için:Firmalar sunmuş oldukları niş ürün ve hizmetleri satın alacak müşteriyi e-ticaret sayesinde kolaylıkla bulabilmektedir. Hedef kitlesi ne kadar dar olursa olsun, ürün ya da hizmet ilgilisine hızla ulaşılabilmektedir.
Tüketici davranışı hakkında bilgi sahibi olma imkanı tanıdığı için: E-ticaret bünyesinde tüketicilerin yapmış oldukları tüm hareketler detaylı bir şekilde takip edilebilmektedir. Takip edilen hareketlerin detaylı analizleri yapılıp, analiz sonuçlarına göre hareket edilebilmektedir.

Tavsiye Et
Ayın Siteleri
EtherPad: “Eşzamanlı İçerik Üretme Platformu”
EtherPad, arkadaşlarınız ile proje hazırlarken aynı doküman üzerinde eş zamanlı olarak çalışma imkanı sağlayan bir platform. Toplantı notlarının ya da eğitim süreçlerinde materyallerinin hazırlanması gibi hususlarda kolaylık sağlayan EtherPad’in diğer çoklu doküman paylaşım platformlarından farkı, çalışma sürecinin eş zamanlı olarak gerçekleşmesi. www.etherpad.com
 
Slideshare: “Kendinizi ifade edin”
SlideShare, dünyanın en büyük sunum paylaşım platformu. Etkileşimi ön planda tutan özelliği ile Slideshare bünyesinde, ilgilendiğiniz sunumları yükleyen kişileri arkadaş veya takip listenize ekleyebiliyor; sunumlara yorum yapabiliyorsunuz. www.slideshare.net
 
Nurturia: “Çocuklu Aileler İçin Sosyal Ağ ve Mikro Blog Platformu”
Tamamen anne ve babalar arasındaki bilgi ve içerik paylaşımına odaklanan Nurturia, Twitter tarzındaki mikro blog yapısında “Ne yapıyorsun?” sorusunu sormasının yanında bilgi paylaşımı için soru-cevap bölümü, içerik paylaşımı için fotoğraf albümü oluşturma ve ortak ilgi alanları için de grup kurma özelliklerine sahip. www.nurturia.com.tr

Tavsiye Et