Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (February 2004) > Film
Film
Vizontele Tuuba
Yönetmen-Senaryo: Yılmaz Erdoğan
Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Altan Erkekli, Tarık Akan, Demet Akbağ, Tuba Ünsal, Tolga Çevik
Görüntü Yönetmeni: Uğur İçbak
Müzik: Kardeş Türküler
Yapım: 2004/Türkiye
“Oraya güzel şeyler de gelirdi, ama hiçbiri uzun kalmazdı.”
Türk sinemasında tüm zamanların izlenme rekorunu kıran Vizontele filmi, televizyonun küçük bir kasabaya gelişiyle beraber oluşan gerilimi, mizahi bir dille anlatıyordu. Hikaye, televizyonu çalıştırma gayretleri içindeki kasabalının, bunu başardıklarında aldıkları şok edici ölüm haberi ile noktalanmış, verdiği ilk haberin karşılığı olarak televizyon, ölüsü olmayan bir mezara gömülmüştü.
Y. Erdoğan’ın yaşamı ve düşlerinin bir karışımı olan masal, Vizontele Tuuba ile devam ediyor. Takvimler 1980 yılını gösterdiğinde artık kasabada televizyonun yaygınlaşmasıyla beraber, Dallas dizisinin seyredildiği akşam misafirlikleri başlıyor. Kütüphanesiz bir kasabaya sürülen kütüphane memurunun ve kızı Tuba’nın gelişiyle birlikte kasabanın hayatı hareketlenmeye başlıyor.
İlk filminde televizyon simgesiyle teknoloji temasını birleştiren yönetmen, bu filmde arka plana 12 Eylül öncesi dönemin toplumsal ve siyasi gelişmelerini yerleştirerek, dönemin kaotik ortamını bir kasaba ölçeğinde, politik bir hicivle anlatmaya çalışıyor. Anlatımına gerçeklik kazandırmak amacıyla belgesel görüntülere de yer veren yönetmen, dönemi tv haberleri ile kısmen de olsa tekrar yaşatıyor. Sağ ve solda değişik fraksiyonların oluştuğu, kimliklerin koltuk altında taşınan gazetelerle, her türlü düz mekana yazılan sloganlarla yansıtıldığı bir dönemi, kendi çocukluğundan yetişkinliğe geçişiyle, Türkiye’nin geçirdiği değişim arasında paralellik kurarak anlatıyor.
Van’ın Gevaş ilçesinde dev bir plato inşa ettiren yönetmen, ilk filmde oynayan Cem Yılmaz’ın eksikliğini hissettirmemek adına adeta “Nuh’un gemisi” genişliğinde bir oyuncu kadrosu oluşturmuş. Müzik ve görsellik ilişkisi iyi bir şekilde kotarılmış olan filmin, ilk filmdeki kadar sağlam bir öyküye dayandığı söylenemez. Filmde temel öyküden ayrı birçok yan hikaye var. Y. Erdoğan, anlatım tekniğini ve kurguyu sağlamlaştırıp skeçler halindeki bölümleri konu bütünlüğü olan bir “sinema filmi” haline dönüştürmeyi başaramıyor ve teatral hava bu filmde de devam ediyor. Ancak çok iyi bir şekilde etiketlenmiş karakterleri ve ince zekasını yansıtan esprileriyle, izleyenlere keyifli vakit geçirtebiliyor. / Hilal Turan

Tavsiye Et
6. His / The Sixth Sense DVD
Yönetmen-Senaryo: M. Night Shyamalan
Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment
Yapım: ABD / 1999 / 107 dk.
6. His, bir psikoloğun, öldüklerinin farkında olmayan ölüler tarafından rahatsız edilen, 8 yaşındaki hastası ile ilişkisini anlatırken, hayatın nerede bitip ölümün nerede başladığını sorguluyor. Hint asıllı yönetmenin, özel efektler kullanmadan, atmosferik bir korku yaratabildiği film, korku ve dramatik unsurları ustaca harmanlayan senaryosu ve finale ilişkin ipuçlarını gizleyen başarılı kurgusuyla hafızalardan silinmeyen filmler arasında yerini almayı başardı. DVD’de kamera arkası ve filmin başarısının nedeninin tartışıldığı bölümler de zevkle izlenebilir. / Hilal Turan

Tavsiye Et