Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (August 2004) > İş Dünyası > İş dünyası / Nisan 2004
İş Dünyası
İş dünyası / Nisan 2004
Hazırlayanlar: Neşe Vona - Gazi Kara
Albaraka’dan yeni bir şube daha
Türkiye’de faizsiz sistemle çalışan finans kurumlarının ilki olan Albaraka Türk, yeni şubeler açmayı sürdürüyor. Konya’da ikinci, Türkiye genelinde ise 29’uncu şubesinin açılışı için Konya’da bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Adnan Büyükdeniz, yaptığı açıklamalarda, bazı bankaların sermaye yeterliliğine göre her türlü hizmeti vermeye çalıştığını, bazılarının da dış ticaret gibi belli alanlarda uzmanlaşarak faaliyetini sürdürdüğünü söyledi. Bankacılığın giderek kârsızlaşan bir sektör halini aldığını da belirten Büyükdeniz, bankalar açısından modern teknolojiyi yakalamanın çok zorlaştığını, bu nedenle bazı bankaların yüksek maliyet gerektirecek hizmetleri yurtdışında benzer hizmeti veren bankadan alabileceğini ve Türkiye’de de bu anlayışın oturması gerektiğini vurguladı. Bankacılık sektörünün küçük ve orta ölçekli işletmelere daha fazla kaynak ayrılacağına inandığını söyleyen Büyükdeniz, bunun sanayideki canlılığı artıracağını belirtti. Global bakış açısı, deneyimli ve uzman kadrosuyla uluslararası bankacılık enstrümanlarını halkın hizmetine sunan Albaraka Türk, kurduğu sağlam teknik altyapı ve iyi işleyen organizasyonuyla sektöründe sistemin kökleşmesine ve insan gücü varlığının zenginleşmesine öncülük etmeye devam ediyor.
 
Sanko Holding’ten atak
Adıyaman ve Gaziantep’teki iplik tesislerinin startını verdikten sonra özellikle Ar-Ge yoğunluklu yatırımlara devam eden Sanko, Bursa’da İtalyan Martelli firmasıyla yeni bir denim terbiye tesisi kurduğunu açıkladı. 2004 yılı ilk beş ayında imzaladıkları yatırım anlaşmaları tutarının 170 milyon doları geçtiğini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, söz konusu tesisle denim konfeksiyon sektörünün moda ve kalite konusunda bir sınıf daha atlamasına yardımcı olacaklarını söyledi. Tekstil sektöründe 12 bin kişilik çalışanıyla daha çok yatırım, daha çok üretim ve daha çok istihdam yapmayı hedefleyen Sanko Holding, hedefini her geçen gün büyütüyor.
 
“Toyota Türkiye” yeni modellerle büyüyor
1994 yılında Türkiye’de faaliyete geçen Toyota, Adapazarı’ndaki fabrikada Mayıs ayından itibaren tüm Avrupa’ya ihraç edilecek olan Corolla Verso’nun üretimine başladı. Corolla Verso ile birlikte Toyota Türkiye’nin üretim kapasitesi 100 binden 150 bine çıkarıldı; zira sadece yeni modelden yılda 100 bin adet satılması bekleniyor. Toyota Türkiye, bu yıl 140 bin adet araç üreterek bunun 130 bin adedini ihraç etmeyi planlıyor. Böylece şirket, 1,6 milyar euro ile Türkiye’nin en büyük otomobil ihracatçısı olacak. Verso için yapılan toplam yatırım 700 milyon euroya ulaşıyor. Bu büyümeyi desteklemek için şirketin çalışan sayısı 2 bin 600 kişiden bu yıl ortasına kadar 3 bin 50 kişiye çıkarılacak. Toyota’nın Türkiye’deki tesisleri yeni Verso’nun tek üretim merkezi olacak ve toplam 30 kadar ülkeye ihraç edilecek.
Yeni Corolla Verso, Nisan sonundan itibaren Toyotasa tarafından ülkemizde de piyasaya sürülüyor. Sadece benzinli motorlarla satılacak olan aracın 1.6 manuel ve 1.8 otomatik seçenekleri olacak. Fiyatları da 36,7 milyar ile 55,5 milyar TL arasında değişecek.
 
MÜSİAD’da Ömer Bolat devri başladı
MÜSİAD’ın 17 Nisan’da İstanbul’da gerçekleştirdiği 13. Genel Kurul’da oy birliğiyle seçilen yeni Yönetim Kurulu üyeleri 20 Nisan’da yapılan ilk toplantıda Genel Başkanlık görevini Dr. Ömer Bolat’a verdiler. Genel başkan yardımcılıklarına ise Hasan Büyükdede, İsrafil Kuralay, Yusuf Cevahir ve Mehmet Nuri Görenoğlu getirildi.
MÜSİAD’da 3. hizmet dönemine başkanlık edecek Dr. Ömer Bolat, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Hollanda-Amsterdam Üniversitesi Avrupa Enstitüsü’nü bitirdi. Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle doktora diploması aldı. İngilizce ve Almanca bilen Dr. Bolat’ın yayımlanmış çok sayıda makalesi ve basılı eseri bulunuyor.
 
Kiler’in mağaza sayısı 41’e ulaştı
Kiler, mağazalar zincirine bir yenisini daha ekleyerek Bağcılar, Fatih ve Gayrettepe mağazalarının ardından 41’incisini Bayrampaşa’da hizmete açtı. Kiler diğer mağazalarında olduğu gibi yeni mağazasında da, temizlikten gıdaya, beyaz eşyadan tekstile kadar kalitesine güvenilen tüm markaları en hesaplı fiyatlarla halka sunmayı planlıyor. 2002-2003 Tüketici Kalite Ödülü ve 2003 Başarıda ve Hizmette Kalite Ödülü sahibi Kiler, önümüzdeki günlerde Fındıkzade, Okmeydanı ve Esenler’de de yeni açılışlar yaparak bu yıl mağaza sayısını 50’ye çıkarmayı planlıyor.

Paylaş Tavsiye Et
İş Dünyası
GEÇMİŞ YAZILAR