Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (December 2004) > Merhaba >
Merhaba
Türkiye sarıya boyandı. Büyükşehirlerin beşte dördünde, bütün illerinse dörtte üçünde AKP adayları belediye başkanı oldular. İki yıllık bir siyasî hareketin böylesine bir başarıya ulaşmış olmasının başka ülkelerde eşi var mıdır? AKP şimdi daha büyük bir sorumluluk altındadır. Bakalım kendilerini zirveye taşıyan halka karşı mı, yoksa kendilerine boyuna gözdağı veren odaklara karşı mı ‘daha sorumlu’ davranacaklar!
 
Belediye başkanlarına hayırlı hizmetlerinde başarılar dilerken, seçim propagandalarına hakim olan “İstanbul’u (veya ilgili ilçeyi) bir dünya markası yapacağız!” tarzındaki ticarî dilden vazgeçmeye çağırıyoruz. Osmanlılar 30 bin nüfuslu köhne bir şehir halinde devraldıkları İstanbul’u elli yılda 500 bin nüfuslu bir dünya şehrine dönüştürdüler. Kültürel/dinî çoğulculuğu yaşatan, fakat İslamî kimliği ağır basan küresel bir şehir. Sinan yaşıyor olsaydı, Sarayburnu’na gökdelen dikmek yahut Eyüp’e teleferik çatmak aklının ucundan geçmezdi!
 
Mart ayı İspanyollar için mutlu geçmedi. Rivayet doğruysa, el-Kaide gene yapacağını yaptı ve hükümet değişikliğine kadar uzanan bir terör olayına imza attı. Fransa’da da panik havası esti. Sıra Almanya’ya gelecek olsa, Atlantik’in doğusu kuşatma altında diyeceğiz. Komplo teorileri üretmek zorunda değiliz ama, bütün bunları kaidesi kendinden menkul bir örgütün başarıyor olması fazla zorlama olmuyor mu? Ayrıca, el-Kaide terörü bize İsrail terörünü unutturmamalı. Şeyh Yasin’in katli ve Filistin’e uygulanan yıldırma görülmemiş boyutlara ulaştı.
 
Bu sayıdaki dosya konumuz Rusya. İstanbul’un fethinden sonra ‘Üçüncü Roma’ misyonunu üstlenen Moskova, 500 yıldır mekânda genişlemeye çalışıyor. Bu siyasetin başlıca mağdurları Orta Asya Türkleriyle çoğu Müslüman olan Kafkas halkları. Putin, tıpkı Lenin gibi, yeni bir Petro. Avrupalılarla Avrupacı, Müslümanlarla İslamcı, Türklerle Avrasyacı. Bakalım Rusya’yı yeniden kanatlandırabilecek mi?
 
Ahmet Davutoğlu ile başlattığımız SöyleşiYORUM bu ay TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ile devam ediyor. Ertürk gerçekçi bir bürokrat. Hortumlanan paraların çoktan buharlaştığını söylüyor, ama yeni yasanın verdiği güçle yine de iyi bir tahsilat yapabileceklerini belirtiyor.
 
En iyi yasa, uygulanabilendir!  

Paylaş Tavsiye Et