Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (December 2004) > İş Dünyası > İş Dünyası / Temmuz 2004
İş Dünyası
İş Dünyası / Temmuz 2004
Neşe Vona - Gazi Kara
MNG Kargo ‘uçuyor’
MNG Kargo, bir ilke imza atarak araç filosuna uçakları da dahil etti. 4 uçakla tüm şehirler arasındaki kargo teslim süresini 24 saate indiren MNG Kargo bu hizmet için ek ücret almıyor. Bu nedenle, hizmetten, kurumsal müşterilerden bireylere kadar herkesin faydalanabilmesi mümkün. MNG Kargo ayrıca benzeri hizmeti sınırlı iller için farklı ücret ödeyerek alanlara daha avantajlı seçenekler sunuyor. Yurt genelinde 300’ü aşkın şube ve 2 bin 500 çalışanıyla hizmet veren MNG Kargo, müşterilerine internet üzerinden kargolarını takip edebilme imkanı da sağlıyor.
 
Anadolu Isuzu, Turkuaz’ı AB’ye ihraç ediyor
Ticari araç sektörünün önde gelen üreticilerinden Anadolu Isuzu, 20’nci yılında ürün gamını yeniliyor. Anadolu Isuzu, ilk olarak 2000 yılında pazara sunulan Turkuaz modeli otobüsleri, aldığı Alman TUV Sertifikası sayesinde AB ülkelerine ihraç etmeye başladı. Türk mühendisler tarafından tasarlanan Turkuaz, Isuzu’nun Gebze Şekerpınar tesislerinde üretiliyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 400’ü Turkuaz olmak üzere, 4.000 adet araç üreten Anadolu Isuzu, 2004’te otobüs üretimini yüzde 50 artırarak 6.000’e çıkarmayı planlıyor. Anadolu Isuzu 2003 yılındaki 22 milyon dolarlık ihracat rakamından sonra, bu yıl yeni ülkelerin de eklenmesiyle, 43 milyon dolarlık ihracat geliri bekliyor. 
 
Borçelik’ten 140 milyon dolarlık yatırım
Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Borusan Şirketler Grubu, dünyanın önde gelen çelik üreticilerinden Arcelor ortaklığıyla gerçekleştirdiği “Sürekli Sıcak Daldırma Galvaniz Hattı” tesislerinin açılışını yaptı. Gemlik’e inşa edilen ve 140 milyon dolara mal olan yeni tesislerle Borçelik’in yassı çelik üretim kapasitesi 1 milyon tona çıktı. Borçelik, fabrika ile öncelikli olarak otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere hedeflediği sektörlere AB standardında yassı çelik mamulleri sağlarken diğer yandan da Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığının azalmasına katkıda bulunmak istiyor. Borçelik bu yatırımla, otomotiv endüstrisi için ithal edilen saçların 90 milyon dolarlık kısmını karşılamayı da hedefliyor. Gemlik’teki yeni yatırım ile 75 kişiye istihdam sağlandı.
 
Yeni Bir GSM Opetarörü
Aycell ve Aria’nın birleşmesiyle oluşan TT&TİM şirketi, yeni bir markayla müşterilerinin karşısına çıkıyor. Avea olarak tasarlanan yeni marka, Aycell ve Aria’nın baş harflerinin birleşiminden meydana geliyor. Yeni markanın tanıtım toplantısında konuşan TT&TİM şirketinin Genel Müdürü Cahit Paksoy, Avea markasının yaratacağı sinerji ile 2006 sonuna kadar Türkiye’deki pazar paylarını %15’ten %30’a çıkaracaklarını söyledi. Paksoy, Avea markası adı altında 505 ve 555 ile başlayan abone numaralarının devam edeceğini belirtirken, farklı gruplara farklı tarifeler sunacaklarını kaydetti. 117 ülkeden 249 operatörle geniş bir şebeke ağına sahip olduklarını söyleyen Paksoy, 33 operatörle de GPRS dolaşımı anlaşmalarının olduğunu belirtti. Altyapı entegrasyon çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Paksoy, farklı grup ve sektörlere yeni tarifeler ve kurumsal abonelik fırsatları sunacaklarını ifade etti. Önümüzdeki 3 yıl içinde 500 milyon dolarlık ilave yatırım yapmayı planlayan Avea, abone sayısını 10 milyon kişiye çıkararak, yıl sonuna kadar GSM sektörünün ikinci büyük şirketi olmayı hedefliyor.
 
Tekstilin kalbine bir Family daha
Özel Finans Kurumlarından Family Finans, yurt çapında şube ağını genişletiyor. Son olarak Zeytinburnu’ndaki ikinci şubesinin ve Bayrampaşa şubesinin açılışlarını yapan Family Finans’ın, ülke genelinde şube sayısı 46’ya ulaştı. Tekstil ve örme sektör ürünlerinin satışının merkezi konumunda bulunan Zeytinburnu’nun yeni şubesinin açılış töreninde konuşan Family Finans Genel Müdürü Mehmet Atila Kurama, müşterilerine en iyi ve kaliteli hizmet amacıyla kurumunun çalışmalarına devam ettiğini, yıl sonunda şube sayısını 60’a çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Bireysel bankacılıktan internet bankacılığına kadar hizmetlerinin tümünü faizsiz bankacılık anlayışıyla sunan Family Finans, sektöründe yeniliklerle donanmış şubeler açmaya devam ediyor.

Paylaş Tavsiye Et