Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (March 2005) > İş Dünyası > İş Dünyası - Kısa Kısa / Mart 2005
İş Dünyası
İş Dünyası - Kısa Kısa / Mart 2005
Hazırlayan: Gazi Kara
25 ülkeden yüzlerce proje, yatırımcısını arayacak
Avrupa Ekonomik Kalkınma Konseyi (EEDC) Türkiye Başkanlığı tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Finans-Yatırım Projeleri İş Konseyi Toplantısı” 6-9 Nisan tarihleri arasında İstanbul Askeri Müze’de gerçekleştirilecek . Toplantı, endüstriyel ve ticari proje sahipleriyle, uluslararası yatırımcı ve finans kuruluşları arasında bir köprü oluşturacak.
 
Windows’a Türk rakip              
İşletim sistemleri alanında tüm dünyada tekel konumunda olan Microsoft Windows’a Türkiye’den bir rakip çıktı. İstanbullu Emre Sokullu, açık kodlu Linux işletim sistemini geliştirerek Turkix ismiyle Türkçeye uyarladı. www.turkix.org adresinden ücretsiz indirilebilen Turkix’in Avrupalı şirketlerden de ilgi gördüğü belirtiliyor.
 
İSO Araştırması: İşletmelerin finansman darboğazı sürüyor   
İstanbul Sanayi Odası’nın araştırması, kriz dönemine göre finansman darboğazındaki firma sayısının azalmasına rağmen işletmelerin halen yarısından fazlasının darboğazdan kurtulamadığını ortaya koydu. Araştırmaya katılan firmaların %32,6’sının 2004 yılı ikinci yarısında kâr oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre düştüğü görülürken, önümüzdeki döneme ilişkin beklentilere iyimserlik hâkim oldu.
 
2004 THY’nin rekorlar yılı oldu 
Türk Hava Yolları (THY), 2004 yılında doluluk rekoru kırdı. THY’nin taşıdığı yolcu sayısı 2003 yılına göre %15 artışla 10,4 milyondan 12 milyona yükseldi. 2003 yılında %67 olan yolcu doluluk oranı ise, 2004 yılında THY’nin tarihinde en yüksek seviye olan %70’e ulaştı.

VOB faaliyete geçti                 
Türkiye’nin ilk Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gonguyla faaliyete başladı. Erdoğan, İzmir’de açılış töreni gerçekleştirilen Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) bir milat olduğunu söyleyerek, “VOB, piyasalardaki risklere karşı sigorta görevi icra edecektir” dedi.

Paylaş Tavsiye Et
İş Dünyası
DİĞER YAZILAR