Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (July 2005) > Dergi > Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi
Dergi
Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi
Elif Karaköse
Türk Siyaset Tarihi, Tanzimat’a Kadar, Bilim ve Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi
Cilt I, Sayı II, 2003
Birikimsiz (b)ilim olmaz! Birinci sayısında Türk iktisat tarihinin ana kaynaklarını irdeleyen mükemmel yazılarla Türk okuruna merhaba diyen Literatür, ikinci sayısını Türk siyaset tarihine ayırmış. Ayırmış ama, 620 sayfada ancak Tanzimat dönemine ulaşılabilmiş. Tanzimat ve sonrası yakında yayımlanacak üçüncü sayıda yer alıyor. Rafine bir düşüncenin olduğu kadar, ince bir zevkin de eseri olan dergi biz okuyucuları sadece aydınlatıp düşündürtmüyor, neşelendiriyor da.
Literatür’ün özgün yanı, siyasî angajmanı farklı da olsa, ilim ortak paydasında buluşan çok sayıda insanı bir araya getirmiş olmasıdır. Gökhan Çetinsaya’dan Akşin Somel’e, İhsan Fazlıoğlu’dan Erhan Afyoncu’ya kadar on yedi ciddi araştırmacı bize Türk tarihinin İslam öncesine uzanan kaynaklarını, ıslahat ve buhran literatürünü, kronikleri, siyasî metin hüviyeti taşıyan kelam kitaplarını, sefaretnameleri, askerî tarihe dair kitapları ve nihayet Osmanlı tarihi alanında bugünkü temel başvuru eserlerini tanıtıyor, değerlendiriyor ve eleştiriyor.
Literatür’ün anılmadan geçilmeyecek bir geleneği de her sayıda Türk düşünce tarihinin yaşayan zirve isimlerinden biriyle kapsamlı bir söyleşi yapmak. İktisat tarihi sayısında Mehmet Genç ile unutulmayacak bir konuşma yapılmıştı. Bu sayıda Kemal Karpat konuşuyor. Tanzimat sonrası Türk siyasi tarihi içinse Şerif Mardin ile uzun bir söyleşi yapıldığını duyduk. (Türk bilim tarihi sayısı için Fuat Sezgin ile, hukuk tarihi içinse Halil İnalcık’la görüşülecekmiş. Allah kolaylık versin!)
Literatür için “büyük bir boşluğu dolduruyor” demeyeceğim. Çünkü boşluk doldurmuyor, kafamızda ciddi boşluklar açıyor. Yunus Uğur’dan başlayarak bütün emeği geçenleri kutluyoruz. / Elif Karaköse

Paylaş Tavsiye Et
Dergi
GEÇMİŞ YAZILAR