Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (July 2005) > Merhaba >
Merhaba
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi! Kanuni Sultan Süleyman’ın bu dizesini bugün şöyle söylesek yeridir: Olmaya sıhhat cihanda bir nefes devlet gibi. Bir millete sıhhat bahşeden, üç büyük generalin yönettiği devletler olmuştur hep: General Tarih, General Coğrafya, General Kültür. Bu gerçeği kavrayanlar kendileriyle savaşmaz ve boş yere kan kaybetmezler.
 
Yeni TCK şatafatlı tartışmalarla arz-ı endam etti. Fikir ve inanç üzerindeki anlamsız yasakları halkçı (!) CHP’lilerin, özgür (!) medyamızın ve toplumcu (!) aydınlarımızın savunma biçimleri bir defa daha midemizi bulandırdı. Halkçılık, özgürlükçülük ve toplumculuk bu kadar ayağa mı düştü?
 
Fransız halkının yarıdan çoğu AB anayasasına hayır dedi. Bizim Avrupacıların bir kısmı şimdi yas tutacak, AB-karşıtları ise bayram yapacak. Oysa uzun vadede önemli olan, Türkiye’nin AB ile ABD arasında dengeli bir ittifak ilişkisi geliştirmesidir. Büyük bir Avrupa ekonomisi oluşurken, sağlam bir Avrupa devletinin oluşmaması Türkiye için ciddi bir fırsat bile olabilir. Başkalarının ne yaptığına değil, kendi akılsız davranışlarımıza yanalım!
 
Haziran dosyamızda liberalizmin otopsisini yapıyoruz. Hak ve özgürlük gibi iki kadîm değeri bayraklaştıran liberalizm, devlete karşı bireyin haklarını savunan bir siyasî program. Ancak, güçlenip devleti arkalarına alan kapitalist bireylerin, aynı beceriyi gösteremeyen büyük yığınları istismar ettikleri bir sistemin de meşrulaştırıcısı. Türkiye’de ise liberalizm, dam üstünde saksağan. Devletimiz, ideal bireyden, “görevlerinin bilincinde olan yurttaş”ı anlıyor sadece. ANAP hem liberal, hem muhafazakâr görünmeyi başarmıştı; AKP muhafazakâr demokrat söylemiyle “neo-liberal” politikaları aynı başarıyla bütünleştiriyor.
 
Söyleşiyorum’un bu ayki konuğu mütefekkir mimar Turgut Cansever. “Paris’i şehir zanneden budala Türk aydınları”na hadlerini bildiren; İnönü Stadyumu veya Gökkafes gibi ucubelerin, Dolmabahçe Sarayı ucubesinin tabii devamı olduğunu söyleyen; Hak ile halk arasındaki irtibatın unutulduğu bir toplumda hiçbir güzelliğin ihya edilemeyeceğini ihtar eden bir bilge.
 
Bilgisiz, güzellik olmaz.

Paylaş Tavsiye Et