Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (October 2005) > Dergi > Gerçek Hayat
Dergi
Gerçek Hayat
Nermin Tenekeci
Haftalık Haber Dergisi
Malum, haftalık yayınlar pek çok ülkede olduğu gibi bizde de ya bir gazetenin kitap, bilim-teknik, bulmaca… ekleri, ya semt gazeteleri ya da yerel gazeteler şeklinde seyrediyor. İlgili semtin belli başlı esnafının ya da spor kulübünün tekelindeki semt gazeteleri, alışveriş ve kulüp haberlerinin ötesine geçemiyor. Yüzünü merkeze değil, kendisine çevirebilen ve taşranın bakış açısını, yereli aşan genel bir gazetecilik anlayışıyla buluşturan; dahası, bu etkinliği belediyelere yaranmadan gerçekleştirebilen bir yerel gazete bulmak ise neredeyse imkânsız.
Beş yıldır her cuma günü okurlarıyla buluşan Gerçek Hayat, gündemi ve günceli atlamayan haberleriyle aynı zamanda haftalık bir gazete olarak da alıp okuyabileceğiniz bir dergi. Ne kurulu düzenin, kendisini son kertede getirip bıraktığı konformizme, ne de bu çarkı çekip çeviren siyasî düzeneğe ayak direyebilen toplumun, karşılaştığı müşkülleri çözebilecek bir bilinçlilik haline ulaşmadan yeniden vücut bulamayacağı iddiasında. Dolayısıyla ‘derdi’ yukarıda sözü edilen haftalık yayınlardan bir hayli farklı. İkinci sayısını İsmet Özel’in “Esenlik Bildirisi”yle açarak dili dolaşmadan konuşmak istediğini ilan eden dergi, her şeyden önce günceli, olası şıkların dışındaki ihtimallerle birlikte sorgulayan, bunu yaparken de kalemini oldukça sivrilten muhalif bir yayın. Şüphesiz kalemini en fazla sivrilttiği köşelerin başını Beyaz Saray ve Ankara çekiyor.
Gündemin yanı sıra ele aldığı dosyalar ve röportajlar, hacimli bir arşiv oluşturacak nitelikte: Cevdet Said’den Yıldız Ramazanoğlu’na, Mahfuz Nahnah’tan Mustafa Kutlu’ya, emekli tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’den Mümtaz Soysal’a… çok çeşitli mevzuları, farklı konuklarla değerlendirirken, siyasetin zebella çehresini aralayarak okuyucularını teneffüse çıkarmayı ihmal etmiyor. Yalnız, kültür-sanat sayfalarındaki daralma ve sığlaşma bir kusur olarak göze çarpmakta.
Geçtiğimiz aylarda “Başı Açıklar Anketi” yapan dergi, türlü tenkitlere maruz kaldı. Eleştirilerin haklı ya da haksızlığı bir yana, anket, bu konuda gelinen manzarayı göstermesi bakımından epeyce ilginçti.
Son olarak, dergiye emek verenler arasında daha öncesinde farklı dergi ve gazetelerden de aşina olduğumuz birçok isim mevcut: Murat Menteş, Hakan Albayrak, Murat Zelan, Nasuhi Güngör, Gökhan Özcan, Halime Kökçe, Hayrettin Karaman, Ulvi Alacakaptan, Cihan Aktaş, Fatih Okumuş… / Nermin Tenekeci

Paylaş Tavsiye Et