Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (November 2006) > Merhaba >
Merhaba
İrtica balonu çabuk söndü ve DYP lideri ağar ağar çıktı merdivenlerden. “Dağdan insin, ovada siyaset yapsınlar!” dedi. DP-AP geleneğinin mirasçısı olduğunu her fırsatta vurgulayan Mehmet Ağar’a tepki iki koldan geldi: Halkçı (!) CHP ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden. Anlaşılan o ki, Türkiye’de dağ var, ama ova yok.
 
Başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere, TSK kurmaylarının tepkilerini anlamak zor değil: Askerlerin bütün ülkelerde temel kaygısı güvenliktir; bunu zedeleyen her türlü girişim potansiyel tehlike kaynağıdır. Peki, Sayın Baykal gibi, varlığını sivil siyasete borçlu olanlar nasıl özgürlük söylemini değil de güvenlik söylemini öne alırlar? En temel meselede ülkenin yönünü askerler belirleyecekse, siyaset yapmaya ne gerek var?
 
Bu ayki dosya konumuz laiklik. Türkiye, Sayın Başbakan’ın içinde mahpus kaldığı otomobile benziyor: Kapıları otomatik kapanır; belirli dönemlerde askerî balyozlarla açılır. Laiklik, bu süreci kutsamanın etiketidir. Sözde sivil odaklar, bu hususta bürokratlardan daha katı inançlı. Pozitivizm felsefesini dinleştirip, devlet zoruyla her yurttaşın kalbine ve kafasına kazımak istiyorlar.
 
SöyleşiYORUM konuğumuz, Malezyalı ünlü siyaset ve devlet adamı Enver İbrahim. Mesajı kısa ve net: Türkiye hem Müslümandır, hem Avrupalı. Dosyamızı okusa şu kanaate varacak: Türkiye ne Müslümandır, ne Avrupalı.
 
Dünyalıysak, ne mutlu!

Paylaş Tavsiye Et