Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (November 2006) > Basin Bülteni > Siyaset Ağırlaşıyor...
Basin Bülteni
Siyaset Ağırlaşıyor...

Anlayış dergisi bu ay, Türk siyasetinde yeniden gerginleşmeye başlayan sivil-asker ilişkilerini “Siyaset Ağırlaşıyor” başlığıyla kapağa taşıyor. Mustafa Özel, Ali Pulcu ve Yücel Bulut, Türk siyasetindeki ağırlaşan havayı farklı boyutlarıyla analiz ediyorlar. Derginin yeni bir bölümü olan ANKARA HAVASI’nda M. Mücahit Küçükyılmaz, Ankara’nın sıcak gündemini satırlarına taşıyor. İstanbul-Ankara kıyaslaması, Ağar’ın son çıkışı, İsmail Cem’e geçmiş olsun(!) mesajı ve “balyoz olayı”nı Kasım ayı gündemine alan Küçükyılmaz, bundan böyle her ay, ANKARA’nın HAVASI’nı solumaya ve Ankara’da yaşanan siyasi gelişmeleri ‘içeri’den değerlendirmeye devam edecek.

Derginin bu ayki dosya konusu “Türkiye’de Laiklik”. İbrahim Kalın, Mümtaz’er Türköne, Süleyman Seyfi Öğün, Ahmet Okumuş, Talip Küçükcan ve Ömer Bolat yazılarında Batılılaşma tarihimizin en tartışmalı kavramı ‘laiklik’i her yönüyle tahlil ediyorlar.

SöyleşiYORUM’un bu ayki konuğu, Malezya’nın eski Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim. Ekonomik krizlerden serbest piyasa ekonomisine, demokrasiden laikliğe uzanan geniş yelpazede tahlil ve önerilerde bulunan İbrahim, Türkiye’nin yerinin AB olduğunu, bunun bir kimlik sorunu oluşturmayacağını, çok-kimlikli küresel dünyada hem Avrupalı hem de Müslüman olmanın imkan dışı olmadığını dile getiriyor.

Dünya Siyaset bölümünde Hasan Kösebalaban ve Hasan Yavuz, Fransa Meclisi’nde kabul edilen Ermeni soykırımına ilişkin yasa tasarısının kökenlerini ve etkilerini tartışıyorlar. Z. Tuba Kor, Büyük Ortadoğu Projesi’nin ortaya çıkardığı tabloyu masaya yatırırken; Talha Köse, Kuzey Kore’nin nükleer çıkışını ve Uzakdoğu’nun yakın geleceğini değerlendiriyor. Vügar İmanbeyli ise, Rus gazeteci Politkovskaya’nın öldürülmesini ele alıyor.

Dünya Ekonomi bölümünde küresel kapitalizmin can suyu olan ve 21. yüzyılda da mücadelelerin merkezinde yer almaya devam eden petrol masaya yatırılırken, Türkiye Ekonomi bölümünde “Enflasyon hedefi neden tutmayacak?” sorusu cevaplanıyor.

Toplum bölümündeki yazılarda İhsan Fazlıoğlu, anlamlandırma yeteneğini kaybeden ‘insan’ın içinde bulunduğu durumu dile getirirken; Kemal Sayar, gerçeklik ve bellek kavramlarını tahlil ediyor. Nazife Şişman ise, son dönemde medyaya yansıyan başörtülü kadının özgürlüğü ile “Cübbeli Ahmet Hoca” tartışmalarını farklı açıdan ele alıyor. Yine aynı bölümde Alim Arlı’nın Orhan Pamuk’a verilen ödül üzerine oylumlu ve derinlikli bir yazısı bulunuyor.

Anlayış, her ayın ilk gününden itibaren gazete ve dergi bayilerinde satışa sunuluyor…

Geniş bilgi için www.anlayis.net web adresini ziyaret edebilirsiniz.
Paylaş Tavsiye Et
Basin Bülteni
GEÇMİŞ YAZILAR