Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (November 2009) > Merhaba >
Merhaba
Türkiye doğal sınırlarına dönüyor. “Dört tarafı düşmanlarla çevrili” bir ülkede yaşamadığımızı günden güne daha fazla idrak ediyoruz.
Dar bir ulus-devletçi anlayış, bizi on yıllardır bu masalla uyuttu. Bu anlayış değişiyor. Alışılageldiği üzere bu değişim sancısız olmuyor. Sancılı ve gürültülü bir süreç yaşanıyor. İçeride ve dışarıda kartlar yeniden dağıtılıyor. Dışarıda sorunlarını çözen bir Türkiye, içeride de sorunlarıyla yüzleşme cesaretini topluyor. Fakat kavga bitmiyor. İmtiyazlılar ve imtiyaz avcıları değişim sürecini baltalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Yetmiyor, başka elleri sahneye çekmeye çalışıyorlar. AK Parti, değişim sürecinin en önemli aktörü. Peki, ne kadar bu önemin farkında, ne kadar hazırlıklı, ne kadar kararlı?
Bu ayki dosyamızda Ermenistan’ı konu ediniyoruz. Türkiye-Ermenistan ilişkilerine dair mevcut enformasyon bombardımanına rağmen, hiç bilinmeyen Ermenistan gerçekliğinin tanınmasına bir katkıda bulunmak istedik. Murat Yeşiltaş, Ceyda Karan, Fatih Özbay, Diran Lokmagözyan, Hakan Aksay ve Markar Esayan değerli görüşleriyle Ermenistan’ın siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel gerçekliklerine ışık tuttular.
SöyleşiYORUM konuğumuz Dr. İbrahim Kalın. Kendisiyle, Türkiye’nin uluslararası konumunu, Türkiye siyasal gerçekliğinde yaşanan dönüşümleri konuştuk.
İnsan ölür, dünya döner. Yine öyle oldu. Dergimizin kıymetli kalemlerinden, mütefekkir, sanatçı, ilim adamı, iktisatçı Dr. Adnan Büyükdeniz aramızdan ayrıldı. Geride takdire şayan onlarca güzel eser bıraktı.
Ruhu şad olsun!

Paylaş Tavsiye Et