Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (March 2008) > Toplum > İGİAD yönetim kitaplığı
Toplum
İGİAD yönetim kitaplığı
M. Necati Bakırcı
İşletmelerde Motivasyon
İGİAD’da gerçekleştirilen bir atölye çalışması sonucunda ortaya çıkan bu kitap motivasyon konusuyla ilgili olarak geliştirilmiş özgün yaklaşımları içeriyor. İşletmenizde çaycısından yöneticisine kadar çalışanları mutlu etmek mümkün değil gibi mi görünüyor? Tam randıman almaya başladığınız zaman personeliniz şirketinizden ayrılıyor mu? Neden bazıları geç saatlere kadar çalışıyor da, bazıları çalışma saatinin bitişi yaklaşırken bürosunu terk etmek üzere hazırlanmaya başlıyor? Çalışanların işletmeye bağlılığını ve memnuniyetini sağlamak ve çalışma verimliliğini arttırmak motivasyon, motivasyon araçları ve motivasyon yönetimiyle ilgilidir. Bu kitap, çalışanların motivasyonu konusuna birkaç ödül töreni veya firma gezisi gözüyle bakılmamasının gerekliliğini vurguluyor ve konunun işletme yönetimiyle, insan psikolojisiyle ve insan kaynakları uygulamalarıyla bir bütün arz ettiğinin altını çiziyor.
 
Kurumsal Sosyal Sorumluluk
İGİAD Yayınları tarafından 2007 yılında yayımlanan, Prof. Dr. C. Can Aktan editörlüğünde hazırlanmış bu kitap, Kurumsal Sosyal Sorumluluk konusunda yeni olanlar için iyi bir başlangıç. Kitapta, Yılmaz Argüden’in kurumsal sosyal sorumluluğun önemini vurgulayan bir makalesi; Figen Dalyan’ın “gönüllülük” ve “vekillik” ilkeleri çerçevesinde sosyal sorumluluğun temellerini ortaya koyan bir çalışması; Adnan Çelik’in “Şirketlerin Sosyal Sorumlulukları” başlıklı makalesi; Muzaffer Aydemir’in “Sosyal Sorumluluk 8000 Standardı” ile ilgili bir incelemesi; Ömer Torlak’ın “Tüketicilerin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çabalarını Algılamaları” başlıklı bir anket çalışmasına dayanan araştırması ve Coşkun Can Aktan ile İstiklal Y. Vural’ın, sosyal sorumluluk konusunu çokuluslu işletmeler açısından ele aldıkları çalışmaları yer alıyor.
 
Aile İşletmeleri: Yönetim Devri ve İkinci Kuşağın Yetiştirilmesi
İGİAD Yayınları arasında ikinci baskısı yapılan Aile İşletmeleri: Yönetim Devri ve İkinci Kuşağın Yetiştirilmesi adlı çalışma aile işletmelerini geniş çaplı bir biçimde ele almaktadır. Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş tarafından kaleme alınan bu eserde, ana konu, yönetim devri ve ikinci kuşağın yetiştirilmesi ve işletme yönetimine hazırlanmasıdır. Kitapta aile işletmelerinin daha iyi anlaşılması için girişimcilik ve KOBİ’ler konularına da geniş yer verilmiştir. Kitabın ana konusu içerisinde yer alan ikinci kuşağın yetiştirilmesi, varislerin seçimi ve eğitilmesi konuları da aile işletmelerinin ömürlerinin uzun olması için önemlidir.
 

 

Girişimcilik ve Girişim Kültürü

Bu kitap Prof. Dr. Nazif Gürdoğan’ın Yeni Şafak’taki son on yılda, girişimcilik, ortaklık kültürü, iş ahlakı ve girişimcilikte eğitimin önemine ilişkin yazılarından yapılan bir seçki. Akademik bilgiyi tecrübeyle harmanlayan ve bunu da güzel bir edebî dille okuyucuya aktaran Gürdoğan’ın bu derleme yazıları işadamları için yol gösterici mahiyette.

 


Paylaş Tavsiye Et