Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (March 2010) > Kapak > Daha Önce Neler Olmuştu?
Kapak
Daha Önce Neler Olmuştu?
SACİT KAYASU
Adana Cumhuriyet Savcısı iken 28 Mart 2000 tarihinde 12 Eylül darbesini gerçekleştirenlerin, Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin eylem ve işlemleri aleyhine yargıya başvurulmasını engelleyen Anayasa’nın geçici 15. maddesi kaldırılmasa dahi yargılanabileceğinden hareketle bir iddianame hazırladı. Bu iddianame, Kayasu’nun önce 3 yıl açığa alınmasına, ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 27 Şubat 2003 tarihinde verdiği kararla meslekten ihraç edilmesine sebep oldu.
Meslekten ihracı karşısında hukuk mücadelesi başlatan Kayasu, iç hukuk yolları kapalı olduğu için konuyu AİHM’e taşıdı. AİHM, Kasım 2008’de aldığı kararla, haksızlık yapıldığı gerekçesiyle Kayasu’nun göreve iade edilmesini istedi ve Türkiye’yi 40 bin avro tazminata mahkum etti.
Kayasu bu kararın ardından 24 Şubat 2009’da “ihraç kararının kaldırılması” ve “göreve iade” talebiyle HSYK’ya müracaat etti. Kurul raportörü, Kayasu’nun göreve iade edilmesi yönünde görüş bildirdi. Ancak AİHM kararını Anayasa’ya rağmen dikkate almayan HSYK, Kayasu’nun bu başvurusunu 1 yıldır yanıtlamadı.
 
FERHAT SARIKAYA
Hakkari/Şemdinli’de Umut Kitabevi’nin 9 Kasım 2005 tarihinde bombalanması ile ilgili Van Cumhuriyet Savcısı olarak yürüttüğü soruşturma sonunda, sanık iki astsubayın emir komuta zinciri içerisindeki bağlantılarına yer veren ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’ı da kapsayan bir iddianame hazırladı. Bu iddianame sebebiyle hakkında soruşturma başlatılan Sarıkaya, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 20 Nisan 2006’da aldığı kararla meslekten ihraç edildi.
Ancak Sarıkaya’nın ihracına sebep olan iddianamesi, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Bu iddianame üzerinden görülen davada sanık iki astsubay 39 yıl 6 ay ağır hapis cezasına mahkum oldu. Bu kararın ardından yargılamayı yapan mahkeme üyeleri HSYK tarafından başka yerlere gönderilirken, mahkemenin sanık 2 asker hakkında verdiği karar, davada askerî yargının görevli olduğu gerekçesiyle Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay’ın görevsizlik kararıyla dosya askerî yargıya gönderildi. Askerî mahkemede görülen davanın ilk celsesinde PKK itirafçısı Veysel Ateş, Astsubay Özcan İldeniz ve Büyükanıt’ın hakkında “Tanırım, iyi çocuktur” dediği Astsubay Ali Kaya serbest bırakıldı.
Meslekten ihracına ilişkin itirazı HSYK tarafından reddedilen Sarıkaya’nın avukatlık yapma hakkı dahi bulunmuyor.

Paylaş Tavsiye Et