Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (April 2010) > Merhaba >
Merhaba
Türkiye ölçek büyütüyor. Daha önce de söyledik: Dünya sistemi kritik/kaotik bir dönemden geçiyor. Böyle uğraklarda sosyo-politik sistemler ya büzülür, küçülür, hatta kendi üzerlerine çökerler. Yahut ölçek büyüterek nüfuz alanlarını genişletirler. Türkiye, tarihî ve stratejik derinliği ile ikinci yolu seçti. Ergenekonculuğu tasfiye eden de, Kürtleri kucaklayan da bu içtimai/siyasi iradedir. Derin Millet, derin devletin pabucunu dama atıyor!
Ergenekon Davası’na Fransız kalan CHP, Demokratik Açılım’ı çabuk kavramışa benziyor. Tavrı yapıcı olmasa da, yıkıcı değil. Fakat MHP yönetimi kelimenin tam anlamıyla şaşkınlık içinde. Kendi tabanıyla ters düşmek pahasına, yüz yıllık yanlışta ısrar ediyor ve açılımı ihanetle bir tutuyor. CHP tabanı demokrasi ve çağdaşlık gibi gerekçelerle, MHP tabanı ise dinî gerekçelerle Demokratik Açılım’a yatkındır. Milletvekillerinin, gerçekten milletin vekili olduklarını kanıtlayacakları gündür!
Oruç ayındayız ve oruç imanın çeyreğidir. (İki Hadisi Şerif: 1. Sabır imanın yarısıdır. 2. Oruç sabrın yarısıdır.) İmanımızı oruçla kavileştirirken, İslam’ımızı kardeşlikle şenlendirelim. Ramazan dosyamızda Yasin Aktay, Nazife Şişman, Yusuf Ali Başak, Fatma Zehra ve Alpaslan Durmuş’un aydınlatıcı yazılarını bulacaksınız.
Ramazan’ın eşiğinde değerli bir sanat adamımızı, Yücel Çakmaklı’yı ebedî âleme uğurladık. Adı Milli Sinema ile özdeşleşen yönetmen, dindar insanın modern dünyadaki gerilimini beyaz perdeye mükemmel biçimde yansıtmıştı.
Eylül ayı SöyleşiYORUM konuğumuz, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, seçkin ilim adamı Prof. Mehmet Görmez. Diyanet’in din ile modernlik arasındaki gerilimde “halk dindarlığının yanında yer alan” bir arabulucu olduğunu söyleyen Görmez, kitlesel dindarlığın siyaset dışı tutulmasının önemine dikkat çekiyor.

Paylaş Tavsiye Et