Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (August 2004) > İş Dünyası > İş Dünyası / Ağustos 2004
İş Dünyası
İş Dünyası / Ağustos 2004
Gazi Kara - Cihat Arınç
Kale Grubu, 47’nci yılını kutladı
Türkiye’de 1955 yılından bu yana faaliyette olan Kale Grubu Şirketleri’nin kuruluşunun 47’nci yıldönümü nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene Başbakan Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu siyasîler yoğun ilgi gösterdi.
Grubun fabrikalarının bulunduğu Çanakkale’nin Çan ilçesinde düzenlenen törende konuşan Kale Grubu Başkanı İbrahim Bodur, şirketin bugün gelinen noktada 1200 ortağı, 100 trilyon lira ödenmiş sermayesi, bilanço değerlerine göre 500 trilyon liranın üzerinde öz kaynağının bulunduğunu ve 5 bin kişiye direkt istihdam sağladığını ifade etti.
 
2003’ün en büyükleri belli oldu: TÜPRAŞ yine birinci
İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’ne göre, üretim satışları açısından 2003 yılının en büyük firması TÜPRAŞ oldu. 8,2 katrilyon liralık satışıyla birinci sırasını koruyan TÜPRAŞ’ı, geçen yıl 13’üncü sıradayken büyük bir sıçrama gösteren Ford Otomotiv izledi. Ford Otomotiv'in üretimden satış rakamı 2,4 katrilyon lira oldu. Elektrik Üretim AŞ, 2002'deki 2. sırasından 3. sıraya inerken bir önceki yıl 7. sırada olan OYAK Renault 2003 sıralamasında 4.'lüğü elde etti. 2003 sıralamasında 7. sırayı alan TOFAŞ ile birlikte ilk 10 içindeki otomotiv kuruluşu sayısı 3 oldu.
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” raporunun açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmasında, son çeyrek yüzyılda sanayinin, Türkiye ekonomisinin ana sektörü ve lokomotifi haline geldiğine, sanayi sektöründe yaşanan gelişmelerin ekonominin tümünü etkilediğine değinerek, “Bu çerçevede, sanayi sektöründe %50’nin ve imalat sanayiinde de %60’ın üzerinde ağırlığa sahip olan kuruluşları kapsayan İSO 500 çalışması, yalnızca sanayimizin değil, ekonominin tümüne ilişkin önemli bir referans niteliğindedir. İlke olarak Türk sanayi sektöründeki olumlu-olumsuz her türlü gelişmeyi yansıtmayı hedefleyen İSO 500 çalışması, bir anlamda ekonominin aynası olma işlevini de sürdürmektedir. Bu zengin ve özgün çalışmanın sonuçları, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk ekonomisinin ve sanayi sektörünün durumunu değerlendirmeye yönelik önemli bulgular içermektedir. Yakın geçmişte Türkiye ekonomisindeki gelişmelere paralel olarak 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmamızın sonuçlarında da olumsuz tablolarla karşılaşmıştık. Son iki yılda bu durum değişmiş görünüyor. Çalışmamızın 2002’de olduğu gibi 2003’te de geleceğe daha umutla bakma cesareti veren sonuçlar ortaya koyduğunu büyük memnuniyetle belirtmek isteriz” dedi.
 
Kuveyt Türk, sermayesini 199,1 trilyon liraya çıkarıyor
Sermaye yeterliliği açısından Türkiye’nin önde gelen finans kuruluşları arasında yer alan Kuveyt Türk, Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’yla sermayesini nakit 77 trilyon TL artırarak 199,1 trilyona yükseltme kararı aldı.
Genel Kurul toplantısında katılımcılara hitap eden Genel Müdür Ufuk Uyan, bankacılık ve finans sektöründe sermaye gücünün oldukça önemli olduğunun altını çizerek, bu artışın kısa ve uzun vadede Kuveyt Türk’ün belli hedeflerine ulaşabilmesine katkıda bulunacağını kaydetti. Genel Müdür Uyan, yerel ve uluslararası ekonomi piyasalarında yaşanan eğilimleri iyi analiz ettiklerini, sermaye artışının bunun bir göstergesi olduğunu açıklayarak, kuruluşlarından itibaren tam 15 yıldır müşterilerin tasarruflarını ve yatırımlarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını, özellikle reel sektöre önemli kaynak sağladıklarını belirtti.

Paylaş Tavsiye Et