Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (December 2004) > İş Dünyası > İş Dünyası / Eylül 2004
İş Dünyası
İş Dünyası / Eylül 2004
Gazi Kara - Cihat Arınç
Erdemir yeni rekorlara imza attı
Erdemir Ereğli, Temmuz ayında son yılların en büyük rekorlarına imza attı. Şirket, kırdığı rekorlarla 2004 yılı üretim, satış ve kârlılık hedeflerine bir adım daha yaklaştı. İkinci Soğuk Haddehane üretim hatlarında yapılan 100’ü aşkın ıslah çalışmasının neticesinde son iki yılda büyük gelişme ve iyileşme sağlanarak, daha önce 112 bin 551 ton olan nihaî mamûl üretim rekoru, Temmuz 2004’te 119 bin 302 tona ulaştı. Buna ilaveten, ağırlıklı olarak otomotiv sektörüne yönelik üretim yapan 250 bin ton/yıl kapasiteli Sürekli Galvanizleme Hattı’nda da Nisan ayından itibaren dört ay üst üste aylık üretim rekoru kırıldı. Haziran 2004’te 28 bin 735 ton olan aylık son üretim rekoru, Temmuz 2004’te 28 bin 876 ton ile kırıldı.
 
TİM, ‘En Büyük 500 İhracatçı’yı açıkladı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 34 bin ihracatçı arasından ilk bin firmayı belirledi. Bu yıl ikincisi hazırlanan ‘Türkiye’nin En Büyük İlk ve İkinci 500 İhracatçı Firması’ araştırmasının sonuçları, TİM Başkanı Oğuz Satıcı’nın katıldığı basın toplantısı ile açıklandı. GİSAD Giyim Sanayicileri Dış Ticaret A.Ş, 2003 yılında gerçekleştirdiği yaklaşık 1,6 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan sanayi kuruluşu oldu. Önceki yıl ikinci sırada bulunan Vestel Dış Ticaret de 1 milyar 142 milyon dolarlık ihracatla yerini korudu. İlk 500 firmanın ihracat toplamı 32 milyar dolar iken, ikinci 500 firmanın ise 4 milyar dolar. 253’ü İstanbul’da, 49’u İzmir’de ve 34’ü Bursa’da faaliyet gösteren ilk 500 firmanın 494’ü özel, 6’sı kamu kuruluşundan oluştu. İlk 10’da ise 9 özel, 1 kamu kuruluşu bulunuyor. En fazla ihracat yapan ilk 10 firma arasında Ford Otomotiv, Toyota Otomotiv, GSD Dış Ticaret, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, Arçelik ve Beko Elektronik yer aldı.
 
Petlas, F-16 lastiği üretecek
Kırşehir’de kurulu Petlas Lastik Sanayi, Türk Hava Kuvvetleri’ne F-16 lastiği üretmek için hazırlıklara başladı. Petlas Genel Müdürü Tunca Dingiloğlu, ilk kez F-16 tipi savaş uçağı lastiği üreteceklerini söyledi. Bu yıl sonunda deneme amaçlı üretim yapmaya başlayacaklarını
kaydeden Dingiloğlu, şu bilgileri verdi: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı F-16 uçaklarının lastiklerini üretmek için Kasım ayında ihaleye çıkacağız. Ön lastik deneme üretimi yapmak için onay belgesi aldık. Arka lastik deneme üretimi yapmak için ise onay bekliyoruz. Aralık ayında deneme amaçlı üretime başlamayı planlıyoruz. Petlas için olduğu kadar Türkiye için de büyük bir önem taşıyan proje yaklaşık 3 yılda tamamlanacak. Daha önce F-4, F-5 ve F-37 tipi savaş uçakları için lastik üretmiştik. Ama ilk kez F-16 lastikleri üreteceğiz.”
 
THY’de iki genel müdür yardımcılığına atamalar yapıldı
Türk Hava Yolları A.O. tarafından yapılan açıklamada, 3 Ağustos 2004 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, ortaklığın İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na halen Pazarlama ve Satış Başkanı olarak görevini sürdüren Orhan İkiz, Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na ise halen Projeler Başkanı olarak görevini sürdüren Rengin Akıllıoğlu’nun atandığı bildirildi.
 
Leopar tanklarına parça Konya’dan
Otomotiv yan sanayinin yoğunlukla tercih ettiği Konya’da kurulu Mopisan, Almanya’nın ünlü Leopar tankları ile General Motors, Volvo, Renault, Caterpillar ve Peugeot gibi dünya devlerine yılda 20 milyon dolarlık yedek parça ihraç ediyor. Mopisan Pazarlama Müdürü Alper Özel yaptığı açıklamada, parça üretimine 24 yıl önce Konya’da başladıklarını; bugün 72 ülkeye piston, gömlek ve sekman ihraç eden bir firma konumuna geldiklerini söyledi. Üretimlerinin %96’sını ihraç ettiklerini belirten Özel, yedek parça gönderdikleri ülkelerin başında ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Çin’in geldiğini ifade etti. Özel, yılda 1,5 milyon adet parça imal ettiklerini ve 2005 yılında yapacakları 4 milyon dolarlık yatırımla bu rakamı 2,5 milyon adete çıkaracaklarını belirtti.

Paylaş Tavsiye Et