Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (November 2008) > Merhaba >
Merhaba
Dünya finansal terörle uğraşıyor, Türkiye siyasal terörle. Ergenekon davası, Türkiye’nin siyasal terörü alt edip edemeyeceğinin sınavı olacak. “Siviller hükümet olur fakat iktidar olamazlar!” hükmü tarihe karışmadıkça, Bu Ülke’de terör sona ermeyecek.
Yıllar geçip de açıklama ve itiraflar üst üste yığıldıkça gerçekler daha iyi anlaşılıyor. Çeyrek yüzyıldır Türkiye’yi kana bulayan terör örgütü PKK’nın faaliyetleri ile Türkiye’nin sivilleşme hamlelerinin örtüşmesi; dolayısıyla bu hamlelerin bir türlü amacına ulaşmamasında PKK’nın görünür etkisi zaten akıllarda ciddi şüpheler uyandırıyordu. Şimdi bu şüphelerin komplo değil, gerçek oldukları açığa çıkıyor.
Kasım dosyamızda PKK ve Kürt sorununu ele aldık. Haşim Haşimi, Ümit Fırat, İbrahim Zarif, Talha Köse, Taha Özhan, Hatem Ete ve Büşra Ersanlı bu çok yönlü, karmaşık meseleye ışık tuttular. Analiz ve yorumlarının ortak paydası şu: PKK karanlık ilişkiler içindeki kaba bir terör örgütüdür; Kürtlerin barış ve özgürlüğünü baltalamakta, Türkiye’nin bölge ülkeleri ve Kuzey Irak’taki Kürt yönetimiyle ilişkilerini bozmaktadır.
Kapak yazılarımızda Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti’nin kapatılması ve başörtüsü düzenlemesine dair verdiği kararların gerekçesini irdeledik ve ortaya vahim bir tablo çıktı: Anayasa Mahkemesi Türkiye için taşınmaz bir yüktür! Mustafa Şentop, Yusuf Tekin ve Cihan Aktaş meseleyi farklı yönlerden ele aldılar.
Bu ayki SöyleşiYORUM konuğumuz hürendiş hukukçu Kazım Berzeg. Gerekçeli kararlarla hükümet ve parlamentonun iş yapamaz hale getirildiğini belirten Berzeg’e göre “Anayasa Mahkemesi’ne ‘artık yeter’ denmeli.”

Paylaş Tavsiye Et